AKTUALNOŚCI

PKM Jaworzno sprzedało „mandaty” firmie windykacyjnej. Wśród nich te już zapłacone. Doszło do pomyłki

Dostałeś „mandat” za jazdę bez biletu autobusem PKM Jaworzno? Jeśli go nie zapłaciłeś, odezwie się do Ciebie firma Statima, która ściąga długi. PKM Jaworzno sprzedało jej niezapłacone „mandaty”. Sprawa dotyczy 88 tys. opłat dodatkowych. Niestety okazuje się, że przez pomyłkę takie wezwania dostały też osoby, które już zapłaciły za jazdę bez biletu. Statima będzie przepraszać je w listach poleconych.

 

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez PKM Jaworzno na swojej stronie internetowej,  25.11.2016 r. ten jaworznicki przewoźnik i Kancelaria STATIMA S.A. (Al. Korfantego 2 w Katowicach) podpisały umowę zbycia wierzytelności (potocznie: „sprzedaży długów”). Od tego dnia windykację (czyli „ściąganie należności”) za wszelkie nieuregulowane opłaty dodatkowe za przewóz bez ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do bezpłatnych/ulgowych przejazdów wystawione do 31.12.2015 r. prowadzi wyłącznie Kancelaria STATIMA S.A. Oznacza to, że PKM w Jaworznie NIE JEST stroną w postępowaniu windykacyjnym. Osoby, które otrzymały wezwanie do zapłaty, proszone są o kontakt z nadawcą listu (tj. z Kancelarią STATIMA S.A.):
Al. Korfantego 2, 40-004 Katowice
tel. 32 782-39-90
fax 32 733-38-23
e-mail: kancelaria@statima.pl

Oznacza to, że dłużnicy muszą spłacać mandaty nie w PKM Jaworzno, ale właśnie w Statimie. Firma rozesłała już kilkadziesiąt tysięcy wezwań do zapłaty. Okazało się jednak, ze dostali je też gapowicze, którzy już uregulowali należności. W internecie zawrzało. Pasażerowie PKM Jaworzno kontaktowali się ze sobą, byli oburzeni faktem, że ktoś każe im płacić jeszcze raz.

– To jest niezgodne z prawem, aby PKM Jaworzno przekazało moje dane osobowe windykatorowi, skoro nie mam żadnych długów – denerwował się jeden z Internautów.
Pasażerowie dzwonili do PKM-u, żądali wyjaśnienie sprawy.

– Lepiej, żeby jednak zrobili, bo spotkam się z PKM w sądzie – mój mandat został anulowany o czym byłam zapewniania. Mam nawet całą dokumentację tej sprawy, która była w 2010 roku – po prostu moja karta miejska została uszkodzona i nie mogli sczytać tego, że skasowałam bilet – pisała inna Internautka.
Firma Statima przyznaje, że doszło do pomyłki.

– To prawda, że doszło do takiej sytuacji – przyznaje Krzysztof Laba, wiceprezes zarządu firmy Statima. – PKM Jaworzno przekazało nam dane firmy kontrolerskiej, która wcześniej świadczyła usługi dla tego przedsiębiorstwa, sprawdzając ważność biletów pasażerów. Niestety na tej liście widnieją nazwiska osób, które znaleźć się tam nie powinny, bo wpłaciły opłatę dodatkową – podkreśla wiceprezes Statimy.
Jak dodaje, potwierdzenia zapłaty „mandatów” przedstawiło już prawie 90 osób. Wszystkie dostaną listy z przeprosinami.
Zapytaliśmy w PKM Jaworzno, skąd to całe zamieszanie. Jak przyznaje Maciej Zaremba, rzecznik jaworznickiego przewoźnika, rejestr dłużników został stworzony przez firmę Hunter, której pracownicy kontrolowali bilety w jaworznickich autobusach. To 88 tys. mandatów, niektórzy gapowicze mają ich po kilka. Sprawy dotyczą nawet tych sprzed 10 lat.

– Niestety owa firma, z którą PKM Jaworzno nie współpracuje już od kilku miesięcy, nie odnotowała w systemie faktu, że niektóre osoby mają już uregulowane płatności – wyjaśnia Maciej Zaremba. – Można to jednak potwierdzić w naszej księgowości – dodaje.

źródło: http://jaworzno.naszemiasto.pl/artykul/pkm-jaworzno-sprzedalo-mandaty-firmie-windykacyjnej-wsrod,3952370,artgal,t,id,tm.html