AKTUALNOŚCI

88 tysięcy mandatów do zapłaty

W ostatnim tygodniu do skrzynek pocztowych jaworznian trafiają wezwania do zapłaty za nieuregulowane “mandaty” za jazdę bez ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do bezpłatnych/ulgowych przejazdów.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej 25 listopada podpisało umowę zbycia wierzytelności, potocznie „sprzedaży długów”z kancelarią Statima, która zajmuje się ściąganiem długów. Sprawa dotyczy okresu od 2006 roku do końca grudnia 2015 roku. Rejestr dłużników został stworzony przez firmę Hunter, której pracownicy w tym okresie kontrolowali bilety w jaworznickich autobusach. Dotyczy to aż 88 tys. opłat dodatkowych.

Firma rozesłała już do jaworznian kilkanaście tysięcy wezwań do zapłaty. Okazało się, że takie wezwania trafiły także do osób, które zapłaciły za jazdę bez biletu. Wiceprezes zarządu firmy Statima wyjaśnia, dlaczego firma kupiła “mandaty” anulowane.

W tej sprawie kontaktowaliśmy się także z rzecznikiem PKM Maciejem Zarembom, który tłumaczy, dlaczego w rejestrze dłużników znalazły się osoby, które uregulowały płatności. W przypadku takich osób firma Statima rozsyła listy polecone z przeprosinami. W przypadku dłużników, którzy widnieją w rejestrze i nie zapłacili za jazdę bez biletu, firma proponuje rozłożenie długu na raty.

Jaworznianie, którzy otrzymali wezwania do zapłaty zgłaszają się do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Krystyna Banasik wyjaśnia przede wszystkim mieszkańcom możliwość uchylenia się od zapłaty roszczenia po upływie określonego prawem terminu.

Jak udało nam się ustalić firma Statima zamierza przeprosić 89 osób, które otrzymały wezwanie do zapłaty, mimo że uregulowały już wcześniej zobowiązania.

Osoby, które otrzymały wezwanie do zapłaty, a mają wątpliwości, proszone są o kontakt z nadawcą listu tj. z Kancelarią STATIMA.

źródło: http://www.jaw.pl/2016/12/88-tysiecy-mandatow-do-zaplaty/