AKTUALNOŚCI

Zanim ruszysz w drogę, oczyść samochód z lodu

Dzisiejszej nocy temperatury spadły poniżej zera. Spowodowało to duże zagrożenie, którego istnienia mało kto jest świadomy, dopóki go nie doświadczy… Upadek tafli lodu z jednego pojazdu na drugi w czasie jazdy może skończyć się tragedią.

Wczoraj na DK 79 w Jaworznie niektórzy użytkownicy dróg mogli napotkać bryły lodu, które spadały z ciężarówek i zalegały na jezdni. Na szczęście nie doszło do żadnego zdarzenia.

O tym, jak niebezpieczny może być lód spadający z naczepy na auto jadące z tyłu, nie trzeba nikogo przekonywać. Praktycznie każdego roku dochodzi w naszym rejonie do uszkodzeń szyb samochodowych czy karoserii, na szczęście nie było jeszcze zdarzenia, w którym ktoś ucierpiał. Takich nie brakuje jednak w innych miastach. Apelujemy zatem do kierowców użytkujących duże pojazdy, szczególnie te z naczepami pokrytymi plandeką, o właściwe przygotowanie samochodu do drogi.

W myśl art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r., pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Nieprzestrzeganie wyżej wymienionego przepisu, na podstawie art. 86 § 1 kw, zagrożone jest karą grzywny w kwocie od 20 do 500 zł oraz 6 punktami karnymi. W przypadku spowodowania wypadku, w którym ktoś dozna obrażeń, kierowca odpowie z kodeksu karnego, w którym przewiedzione są kary więzienia.

źródło:www.jaw.pl