AKTUALNOŚCI STRAŻ

Katastrofa budowlana w Sosnowcu

10 lutego 2018 roku około godz. dwudziestej przy ul. Tylnej 12 w Sosnowcu doszło do zawalenia się dwukondygnacyjnej murowanej kamienicy. Zniszczeniu uległa ściana frontowa, ściana tylna oraz dach budynku. Pozostałe dwie ściany boczne, przylegające do sąsiednich budynków, zostały naruszone, co powodowało bardzo duże zagrożenie dla ratowników.

Akcją ratowniczą w początkowym okresie jej trwania dowodził asp. sztab. Przemysław Sołtysik z JRG w Sosnowcu. Dowodzący od ewakuowanych mieszkańców uzyskał informację, że pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby. Na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Jastrzębie Zdrój, Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Nowy Sącz oraz autobus dla ewakuowanych mieszkańców kamienic, sąsiadujących z miejscem zawaliska.

Przybyłe na miejsce działań zasoby ratownicze niezwłocznie przystąpiły do przeszukiwania zawaliska. W trakcie prowadzonych działań, ratownicy zlokalizowali przysypanego mężczyznę. Nawiązano z nim kontakt, a następnie przystąpiono do wykonywania dostępu poprzez usunięcie części stropu, wykorzystując do tego celu piły ratownicze oraz podręczny sprzęt burzący. Ewakuowany mężczyzna poinformował strażaków, że w mieszkaniu przebywał z żoną, która najprawdopodobniej nie opuściła budynku.

Ratownicy kontynuowali działania poszukiwawcze do późnych godzin nocnych. Wykorzystywano do tego celu kamerę wziernikową oraz psy ratownicze. Około północy strażacy odnaleźli drugą osobę, do której wykonali dostęp oraz ewakuowali ze strefy zagrożenia. Obecny na miejscu działań lekarz stwierdził zgon kobiety.

Ratownicy kontynuowali czynności poszukiwawcze na zawalisku w celu potwierdzenia, że w budynku znajdowały się tylko dwie osoby. W trakcie prowadzonej akcji ratowniczej na miejsce katastrofy przybył komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, który przejął kierowanie działaniami ratowniczymi.

Działania poszukiwawczo-ratownicze trwały do godzin popołudniowych w niedzielę 11 lutego 2018 roku. W trakcie działań zabezpieczono przed zawaleniem ściany boczne kamienic sąsiadujących z zawaliskiem. Na polecenie wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego dodatkowo zabezpieczono wejścia do budynków przy pomocy podpór stabilizujących.

Łącznie w akcji ratowniczej uczestniczyło prawie 150 strażaków PSP i OSP.

źródło:www.straz.gov.pl