AKTUALNOŚCI STRAŻ

Niewyjaśnione pożary w całej Polsce. Premier zlecił zmianę porządku obrad

Premier Mateusz Morawiecki zlecił uzupełnienie porządku wtorkowych obrad Rady Ministrów o informację ws. serii pożarów.
„Porządek wtorkowego posiedzenia rządu, na polecenie premiera, został uzupełniony o informację ministra środowiska Henryka Kowalczyka ws. niewyjaśnionych pożarów wysypisk śmieci” – poinformowała na swoim Twitterze Polska Agencja Prasowa.
Zgierz, Olsztyn, Trzebinia – to między innymi w tych miejscowościach wybuchły pożary składowisk odpadów. Można mówić o czarnej serii, bo tylko w tym miesiącu doszło do kilku takich zdarzeń w całej Polsce.

Przyczyny pożaru w Zgierzu wyjaśnia zgierska prokuratura. Śledztwo prowadzone jest w sprawie sprowadzenia pożaru, który zagraża życiu i zdrowiu wielu osób lub mieniu wielkich rozmiarów. Taki czyn zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

To już kolejny pożar składowiska śmieci, do którego doszło w maju. W niedzielę do pożaru doszło w Trzebini, w czwartek w Olsztynie, a w środę w Warszawie. Zapaliły się również składowiska m.in. w Policach, Gorlicach i Radomiu.

Resort środowiska reaguje

Pożary składowisk zaniepokoiły Ministerstwo Środowiska. Wiceminister Sławomir Mazurek spotkał się kilka dni temu w tej sprawie z wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim, a także przedstawicielami straży pożarnej i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Mazurek nie wykluczył, że pożary mogą być również przypadkami prób pozbywania się odpadów niezgodnie z prawem. Zasugerował, że na składowiskach powinny być instalowany monitoring.

źródło:http://wiadomosci.gazeta.pl