AKTUALNOŚCI

Z kategorii ciekawostka – Nowe „elektryki” i linie autobusowe

W tym roku tabor PKM wzbogaci się o 22 elektryczne autobusy. Zostaną także uruchomione nowe linie autobusowe.

Do zajezdni PKM trafiło już sześć nowych autobusów, reszta pojawi się w Jaworznie do końca tego roku.

Nowe „elektryki” to: 9 autobusów 18-metrowych, 9 autobusów 12-metrowych i 4 9-metrowe. Łącznie z obecnym „elektryki” w Jaworznie będą kursowały 23 nowoczesne autobusy na 60 w całym taborze.

Tradycyjne autobusy zostaną zastąpione elektrycznymi przede wszystkim na liniach: E, J, 303 oraz 307.

Szczególnie dobrą wiadomością będzie z pewnością fakt uruchomienia nowych linii 372 i 373. Siatka połączeń PKM Jaworzno zostanie powiększona o kursy realizowane m.in. ulicami: Szczotki, Towarową, Kołłątaja, Obrońców Poczty Gdańskiej oraz Armii Krajowej. Dzięki temu zwiększy się dostępność do transportu zbiorowego na terenach, gdzie odległość do przystanku jest obecnie dla pasażerów zbyt duża.

Dostawy autobusów są rozłożone w czasie ze względu na konieczność szczegółowych odbiorów i prób eksploatacyjnych przed „wypuszczeniem” ich na konkretną trasę oraz konieczność przygotowania do eksploatacji (głównie polegającą na zintegrowaniu z systemami ładowania), a także na szkolenia zarówno kierowców, jak i obsługi. Cały proces będzie trwał kilka miesięcy, zatem prosimy o cierpliwość – informuje Maciej Zaremba, rzecznik PKM.

PKM w nowych autobusach przygotował także aktualizację systemu informacji pasażerskiej. Główne zmiany to odświeżona grafika. Dodatkowo przystanki zastępcze będą oznaczone specjalną ikoną, a pod nazwą najbliższego przystanku, do którego zbliża się autobus, wyświetlać się będą wszystkie zatrzymujące się na nim linie. Oprócz tego na dole ekranu prezentowane będą krótkie zdania informujące o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

źródło: www.jaw.pl