AKTUALNOŚCI

Ostrzeżenia przed nawałnicami w ośmiu województwach

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami i gradobiciem, które mogą dziś wystąpić aż w ośmiu województwach. Wśród regionów zagrożonych dotkliwymi zjawiskami pogodowymi ponownie znajduje się województwo pomorskie, które najbardziej ucierpiało w sierpniowych nawałnicach.

Najbardziej zagrożone ryzykiem wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych są dzisiaj województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie i śląskie – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Dla wszystkich tych województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia (w trzystopniowej skali).

Instytut prognozuje, że w tych regionach Polski wystąpią dzisiaj przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Podczas burz porywy wiatru mogą dochodzić do 80 km/h, a opady mogą osiągnąć wysokość do 40 milimetrów. Jednocześnie, nad morzem siła wiatru może osiągnąć 8 stopni w skali Beauforta.

Na skraju klęski żywiołowej

Sierpień 2017 mija w całym kraju pod znakiem gwałtownych burz i porywistego wiatru. Najgwałtowniejsze zjawiska pogodowe dotknęły jednak Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia, w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę aż po Pomorze Gdańskie i Warmię. Sześć osób zginęło, w tym dwie nastoletnie harcerski z obozu harcerskiego w Suszku. Szacuje się, że prędkość wiatru podczas przejścia nawałnic osiągała miejscami nawet 150 km/h.

W całym kraju zniszczonych zostało blisko 72 tys. hektarów upraw i ponad 45 tys. hektarów lasu, a blisko 110 tys. osób zostało pozbawionych prądu nawet na kilkanaście dni. Odbudowa zniszczonych domów i budynków gospodarczych potrwa do późnej jesieni. Aż dwa lata ma z kolei zająć uprzątanie powalonych drzew.

źródło: www.tvp.info.pl