AKTUALNOŚCI

Z kategorii ciekawostka – Zeskanują miasto dla autonomicznych pojazdów

Autonomiczne pojazdy to nuta przyszłości nie tylko zagranicą ale też w Jaworznie. Miasto przygotowuje się do bycia poligonem dla pojazdów autonomicznych czyli takich, które nie wymagają obecności kierowcy.

Dziś gmina podpisała porozumienie z Instytutem Transportu Samochodowego oraz firmą Comtegra, w zakresie stworzenia wirtualnej mapy miasta. Dokładnie mapy ulic, po których mają poruszać się autonomiczne samochody. Rozpoczęcie tego procesu pozwoli zbierać doświadczenia badawcze i zachęcać producentów aut do testowania ich właśnie w Jaworznie.

Cyfrowa wirtualna mapa, to zbiór danych o drogach, przeszkodach, znakach drogowych. Taka baza będzie dodatkowym zabezpieczeniem autonomicznych systemów. Miasto ma być zeskanowane z dokładnością do kilku centymetrów.

Posiadanie takiej mapy ma być wabikiem dla producentów do testowania autonomicznych rozwiązań właśnie w Jaworznie.

Jakie korzyści mogą z tego mieć mieszkańcy? W krótkim okresie chyba żadne. Są to jedynie wydane pieniądze na kolejną cyfrową mapę. Jeśli jednak uda się sprowadzić do miasta kolejne podmioty, które takim testowaniem będą zainteresowane wtedy mieszkańcy mogą mieć realne korzyści z ich obecności w mieście.

Docelowo, dzisiejsze porozumienie jest częścią większego planu aby w niedalekiej przyszłości nasze miasto było realnym obszarem do testów nie tylko elektrycznych ale też autonomicznych pojazdów.

źródło: www.jaw.pl