AKTUALNOŚCI STRAŻ

Strażacy ćwiczyli w katowickim „Spodku”

3 października 2018 roku, w ramach przygotowań do szczytu klimatycznego (COP24) straż pożarna przeprowadziła ćwiczenia w katowickim „Spodku”. Celem ćwiczeń było między innymi zapoznanie się z charakterystyką obiektów, w których odbędzie się COP, doskonalenie taktyki działań ratowniczo-gaśniczych na poziomie podstawowym i specjalistycznym oraz sprawdzenie systemu łączności.

Strażacy przećwiczyli cztery scenariusze zdarzeń: pożar dachu Spodka, zabezpieczanie i przeszukiwanie gruzowiska z udziałem ratowników z psami, wydobycie osób poszkodowanych i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuacja osoby z dachu budynku przy użyciu specjalistycznego sprzętu do ratownictwa wysokościowego oraz zabezpieczenie próbki niezidentyfikowanej substancji. W ostatnim epizodzie wykorzystano specjalistycznego robota, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie niebezpiecznych działań bez konieczności narażania ratowników.

Ćwiczenia obserwował Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski oraz oficerowie z komendy wojewódzkiej i komend powiatowych/miejskich PSP przewidziani do udziału w zabezpieczeniu szczytu klimatycznego.
W dzisiejszych ćwiczeniach zaangażowanych było 19 zastępów straży pożarnej z województwa śląskiego, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno -Ekologicznego z JRG Katowice-Piotrowice, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Jastrzębie Zdrój” oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Radzionków”.

źródło:www.straz.gov.pl