AKTUALNOŚCI STRAŻ

Wielka akcja charytatywna ratowników

Już 20 maja w Jedliczu odbędzie się III edycja wielkiej akcji charytatywnej  ‚Nocna jazda ratowników’. Tym razem strażacy i ratownicy pomagają Oliwce, sześciomiesięcznej dziewczynce zmagającej się z mukowiscydozą.

Mukowiscydoza najmocniej atakuje układ oddechowy i pokarmowy. W oskrzelach i płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Dodatkowo jest on doskonałym podłożem do rozwoju schorzeń układu oddechowego i stopniowego zmniejszania ich wydolności. Choroba zaburza wydzielanie enzymów trzustkowych, a następstwem tego jest nieprzyswajanie składników odżywczych z jedzenia. Chorzy muszą przyjmować enzymy trzustkowe, a dietę wzbogacać odżywkami, aby utrzymać się przy życiu. W razie wystąpienia zaostrzonych objawów oddechowych często jedynym sposobem na przedłużenie życia chorego jest przeszczep płuc. Średnia życia z mukowiscydozą nie przekracza 40 lat.

Ratownicy dla Oliwki spotkają się 20 maja o godzinie 17:00 na parkingu rafinerii ORLEN Południe w Jedliczu. W ramach akcji sznur samochodów ratowniczych przejedzie ulicami gmin Jedlicze i Chorkówka oraz miasta Krosna.

Jak informuje Krosno112.pl dwie poprzednie edycje zjednoczyły setki osób i setki jednostek ratowniczych. Pierwsza akcja zorganizowana była dla Hani Gancarz, która ciągle jest leczona, lecz ma się coraz lepiej – jest piękną młodą damą, która zaszczepiła się miłością do wozów strażackich a jej ulubionym zajęciem jest oglądanie filmików z Nocnej Jazdy Ratowników dla Hani. Druga akcja odbyła się na rzecz Łukasza Dubisa, niestety nie udało się go uratować, zmarł 20 grudnia 2016r. Przed śmiercią Łukasza tylko mała część kwoty została wykorzystana na jego rehabilitację i leczenie. Pozostało 22 036,18 zł (ze zbiórki publicznej oraz wpłat na konto). Stowarzyszenie Troska o Twoją Przyszłość z Potoka wraz z osobami zaangażowanymi w akcję, po uzyskaniu zgody z ministerstwa, postanowiło przekazać pozostałe pieniądze częściowo na leczenie Oliwii Kozy i częściowo na zakup nowego wózka dla Maćka Huczwy z Odrzykonia.

W ‚Nocnej jeździe’ może wziąć udział każda jednostka, więcej znajdziecie tutaj .

źródło: www.remiza.com.pl