AKTUALNOŚCI STRAŻ

PSP kupuje trenażery

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie wszczęła postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę trenażerów.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa osiemnastu niestacjonarnych trenażerów do nauki i doskonalenia gaszenia pożarów wewnętrznych. Przed ich dostarczeniem firma, która wygra będzie musiała wykonać dokumentację projektowo-wykonawczą i wzorcowy prototyp symulatora.

Każdy trenażer będzie składał się z modułu ogniowego oraz modułu taktycznego. Moduł ogniowy stanowi jeden kontener z komorą ogniową, moduł taktyczny składa się z ośmiu połączonych ze sobą kontenerów. Obydwa moduły tworzą funkcjonalną imitację budynku mieszkalnego, zaadaptowanego do nauki i doskonalenia zawodowego strażaków. Podstawą konstrukcyjną są kontenery morskie 20 i 40 stopowe.

Dostawy będą realizowane partiami, pierwszy symulator powinien zostać dostarczony do 30 marca, a ostatni do końca września 2018 roku. Wartość zamówienia to prawie 11 mln złotych. Zamówienie jest realizowane w ramach projektu ‘Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych’.

Trafią do Ośrodka Szkolenia KW PSP Olsztyn (prototyp), KP PSP Milicz, OS KW PSP Toruń w Łubiance, OS KW PSP Lublin, JRG 1 Gorzów Wielkopolski, OS KW PSP Łódź w Sieradzu, KM PSP Warszawa, OS PSP w Pionkach, OS PSP w Nisku, OS KW PSP Białystok w Łapach, OS PSP w Słupsku, JRG 1 Katowice – Szopienice, KP PSP Pińczów, JRG 8 Poznań, OS PSP w Borem Sulinowie, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (poligon w Nowym Dworze Mazowieckim), Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu (poligon w Luboniu) i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

Jest to drugie podejście Państwowej Straży Pożarnej do zakupu trenażerów, w 2015 roku wybrano firmę, która zdołała  dostarczyć tylko cztery symulatory do Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

źródło: www.remiza.com.pl