AKTUALNOŚCI

Przedstawiamy 10 mało znanych ciekawostek o grzybach oraz prawdziwe perełki tego gatunku.

Przedstawiamy 10 mało znanych ciekawostek o grzybach oraz prawdziwe perełki tego gatunku.

I. W Amazonii odkryto pewien gatunek grzyba, który potrafi pożywiać się plastikiem. Pestalotiopsis microspora jest pierwszym organizmem żywym, który potrafi przeżyć na diecie składającej się z samego plastiku i co więcej, potrafi robić to w warunkach beztlenowych — czyli podobnych do tych, jakie panują na samym dnie wysypiska śmieci.

II. Entoloma hochstetteri to gatunek grzyba, który wyróżnia niebieska barwa owocników, jedynie blaszki tego osobnika mają lekko czerwonawy odcień za sprawą zarodników. Ciekawostką jest również to, że jego rysunek znajduje się na odwrocie nowozelandzkiego 50-dolarowego banknotu z 2002 roku.

III. Osobnik opieńki ciemnej odkryty w 2001 r. w Górach Błękitnych (wschodni Oregon) to największy (pod względem powierzchni) organizm żyjący na Ziemi. Aby potwierdzić, iż ów grzyb jest jednym organizmem, naukowcy zgromadzili próbki grzybni z kilku miejsc, przeprowadzili obserwacje rozrostu w laboratorium oraz wykonali badania genetyczne. Grzybnia tego osobnika zajmuje powierzchnię 8,9 km2. Naukowcy szacują, iż upłynęło 8 tys. lat od czasu, gdy ten grzyb skiełkował z zarodnika.

IV. Krwawiący grzyb. W Polsce występuje gatunek grzyba o nazwie kolczakówka piekąca, która wydziela na białym kapeluszu krwistoczerwone wodniste krople. W Polsce podlega on ścisłej ochronie gatunkowej i znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów o statusie wymierającym.

V. Na świecie istnieje grupa grzybów drapieżnych, które żywią się drobnymi zwierzętami bezkręgowymi. Grzyby te polują na kilka sposobów, np. wydzielają do otoczenia odurzające trucizny. Gdy zwierze znajdzie się w zasięgu trucizny, nieruchomieje, a grzyb rozwija w jego kierunku strzępki, które wrastają w ofiarę i pobierają z niej substancje odżywcze.

VI. Czarcie koło to charakterystyczny kolisty wzór powstający wśród traw i ściółki leśnej. Często zwany jest również kręgiem czarownic, lecz tak naprawdę nic z magią i czartami nie ma wspólnego. Wspomniany krąg tworzą owocniki grzybów, który w zależności od mechanizmu powstania może mieć kształt zbliżony do okręgu lub jego fragmentów.

VII. W Polsce występuje aż 1000 gatunków grzybów jadalnych. Gatunków grzybów niejadalnych oraz trujących jest jeszcze więcej. Największe zagrożenie podczas zbierania grzybów, stanowi fakt, że niektóre gatunki mają swoje niejadalne oraz trujące odpowiedniki.

VIII. Muchomor zielonawy zwany również muchomorem sromotnikowym zawiera w sobie tyle jadu, że można nim otruć 4 osoby. Zawarte w nim toksyny powodują nieodwracalne uszkodzenia wątroby i innych narządów. Bardzo ważną informacją jest również fakt, że toksyny muchomora nie ulegają zniszczeniu w procesie gotowania, marynowania lub suszenia.

IX. Grzyby to jedne z najstarszych mieszkańców naszej planety

X. W światowej kuchni wiele jest składników, których ceny przyprawiają o zawrót głowy. Za równowartość kilograma specjalnej polędwicy można by zupełnie przyzwoicie wykarmić przeciętną rodzinę — przez miesiąc. Jednak absolutnym rekordzistą pod względem ceny są białe trufle. Najwięcej w historii — w kategorii kuchennych składników — zapłacono za 1,5-kilogramową truflę. 330 tysięcy dolarów.

źródło:www.jaw.pl