AKTUALNOŚCI

Silny wiatr w woj. śląskim! Powalone drzewa, tysiące ludzi bez prądu

Podmuchy wiatru z prędkością od 30 do 45 km/h a w porywach osiągające 75 km/h zwłaszcza w całym woj. śląskim. Ostrzega przed tym w poniedziałek 24 września 2018 Centralne Biuro Prognoz Metrologicznych w Krakowie. Ale już ostatniej nocy wiatr dawał się we znaki. Strażacy interweniowali blisko 300 razy! W poniedziałek 24 września 2018 wiatr da nam się dziś we znaki. W Śląskiem najgorzej było w nocy. W czasie burz wiatr wiał z prędkością do ok. 90 km/h. Strażacy interweniowali do rana prawie 300 razy, głównie z powodu wiatrołomów. Jesień zaczyna się dość paskudnie. Po nocnych burzach posypały się na drogi połamane konary drzew. Jak informuje Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa w Katowicach, strażacy interweniowali w nocy ponad 282 razy. Usuwali drzewa z dróg i posesji.

To była BARDZO wietrzna noc!

W niedzielę IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne dot. zjawiska: Silny wiatr – 2. stopnia. Ostrzeżenie obowiązywało w nocy z soboty na niedzielę na terenie woj. śląskiego.

Na terenie 32 powiatów przewidywano wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach miejscami do 95km/h, z południowego zachodu, skręcający na północny zachód. W 4 powiatach: bielskim, m. Bielsko-Biała, cieszyńskim, żywieckim przewidywano wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 70 km/h, w porywach miejscami od 90 km/h do 115 km/h, z południowego zachodu, skręcający na północny zachód. W związku z ostrzeżeniem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało Alert RCB (wiadomość SMS) dla ludności.

KW PSP odnotowała 282 zdarzenia związane głównie z usuwaniem powalonych drzew i konarów. W wyniku zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

Drogi krajowe i autostrady były przejezdne, ale niektóre drogi lokalne trzeba było posprzątać. W Jeleśni i Gródkowie konary pospadały na drogi. W Rybniku (dzielnica Kamień) połamane drzewo spadło na samochód. Do podobnego zdarzenia doszło w pow. żywieckim, w okolicach Czernichowa.

W Gliwicach drzewo runęło na dwa samochody przy ul. Bardowskiego w Gliwicach. Przy ul. Michała wiatr przewrócił latarnię, ta uszkodziła dwa samochody. Przy ul. Łokietka, konar spadł na samochód osobowy, poważnie go uszkadzając. W Toszku na jezdnię tuż przed jadącymi pojazdami przewróciło się drzewo, w którego gałęzie wjechali dwaj kierujący. Na DK 88 również upadło drzewo – bez skutków dla kierujących.

Wiatr pozrywał też i uszkodził trakcje elektryczne. Bez prądu nad ranem było w Śląskiem było ponad 23 tys. odbiorców. Jeszcze teraz (godz. 7) są kłopoty w komunikacji tramwajowej. W Świętochłowicach jest kłopot z liniami nr 7 i 17.

Tysiące ludzi było z rana bez prądu – kliknij powyżej w „zobacz galerię” i sprawdź gdzie dokładnie.

Jest NOWE ostrzeżenie IMGW

Nowe ostrzeżenie wystosowano dla całego woj. śląskiego, a obowiązuje od godz. 10:00 do 18:00 w poniedziałek 24 września 2018. Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z północnego zachodu. Pogoda na poniedziałek, 24 września: będzie wciąż wietrznie, do tego opady deszczu i zimniej nawet o 16 stopni w porównaniu z poniedziałkiem sprzed tygodnia. Ciśnienie ma być wysokie – osoby wrażliwe mogą to dotkliwie odczuć, będą się uskarżać na złe samopoczucie.

źródło:http://slaskie.naszemiasto.pl