AKTUALNOŚCI

Odpust parafialny w Długoszynie

W tym roku w 22 niedzielę zwykłą, 8 września Kościół obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z ważniejszych świąt Maryjnych. Kult ten sięga V w. kiedy to w Jerozolimie poświęcono bazylikę w miejscu narodzenia NMP. Dla parafii w Długoszynie pw. Narodzenia NMP to dzień odpustu.

Uroczystą sumę odpustową rozpoczęło czytanie fragmentu Ewangelii św. Mateusza o rodowodzie Jezusa Chrystusa. Zapis ten sięga kilkadziesiąt pokoleń wstecz. Wprawdzie ewangelie nie wspominają narodzin NMP ale tradycja przekazuje, że Jej rodzicami byli pobożni Żydzi św. Anna i św. Joachim. Miejsce urodzenia Maryi i data jej przyjścia na ziemię nie są znane, można przypuszczać, że Maryja przyszła na świat pomiędzy 20 a 16 rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Kazanie podczas mszy w Długoszynie wygłosił ks. dr Krzysztof Niegowski, dydaktyk muzyki kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie a zarazem rektor warszawskiej Wyższej Szkoły Biznesu.

Mszę św. zakończyła procesja wiernych wokół kościoła. Otwierał ją ks. Niegowski niosący monstrancję, po nim następowali wierni idący za feretronami i figurami świętych. Jest to święto radosne, które nakazuje z głębokim szacunkiem traktować poczęcie i narodzenie każdej istoty ludzkiej.

źródło:www.jaw.pl