AKTUALNOŚCI

21 lutego 2019 w Muzeum Miasta Jaworzna miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Długoszyn karty z historii”. Autorem wystawy jest historyk Jarosław Sawiak we współpracy z Muzeum Miasta Jaworzna.

Wystawa przy pomocy dokumentów , zdjęć, eksponatów obrazuje historię osady Długoszyn od XII wieku do czasów nam współczesnych. Cieszy duże zainteresowanie tematem i samą wystawą , o czym świadczą licznie zgromadzeni goście na jej inauguracji.

Historia Długoszyna jest niezwykle ciekawa, zaskakująca, fascynująca, kryje w sobie wiele tajemnic. Jest to jedna z najstarszych osad z terenu obecnego Jaworzna, której nazwa zapisana została na kartach najstarszych zachowanych dokumentów pisanych .

Dzięki badaczom historii Długoszyna : Czesławowi Kempińskiemu, Marii Leś Runickiej, Stanisławowi Pankowi , Jarosławowi Sawiakowi i innym, spora część kart jego historii została już odkryta .

Jednak nadal w historii Długoszyna istnieje wiele białych plam i zaskakujących zagadek .

Dwie największe zagadki , które nadal czekają na rozwiązanie to :

  1. Co przesądziło o tym , że Długoszyn jako jedyna osada z terenu dzisiejszego Jaworzna i jedyna wieś w Polsce, była umieszczona na dziesiątkach map Polski i Europy od XVI do XVIII wieku ?

Jeden z mieszkańców Długoszyna wspomniał na otwarciu wystawy o tym , że na mapie Polski z XVI w znajdującej się w Sanktuarium w Licheniu znajduje się Długoszyn , obok Będzina , Sławkowa i oczywiście Krakowa.

  1. Gdzie w Długoszynie znajdował się zamek lub gród , którego ruiny opisywał na koniec XVIII w naoczny świadek Hipolit Kownacki .

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia wystawy, którą można oglądać przez 2 miesiące w Muzeum Miasta Jaworzna w godzinach jego otwarcia.

Jeżeli ktoś chciałby bliżej poznać historię Długoszyna może nabyć w Muzeum książkę autorstwa Jarosława Sawiaka „Długoszyn zarys dziejów od średniowiecza do końca okresu staropolskiego (XII-XVII wiek)”.

Jarosław Sawiak przygotowuje już drugą część monografii , która obejmie okres historii Długoszyna od końca okresu staropolskiego do czasów współczesnych, która w dużej mierze ma być wzbogacona zdjęciami i dokumentami zebranymi od mieszkańców .Autor prosi wszystkie osoby posiadające stare, historyczne zdjęcia Długoszyna , mieszkańców Długoszyna , wydarzeń historycznych Długoszyna, o wypożyczenie ich w celu skopiowania do celów publikacji przez pracowników Muzeum Miasta Jaworzna.

źródło:www.jaw.pl

Wystaw w Muzeum Miasta Jaworzna:

Otwarcie wystawy „Długoszyn – karty z historii”

Wystawa „Długoszyn – karty z historii”