AKTUALNOŚCI STRAŻ

Zagrożenie powodziowe w woj. śląskim. Było 570 akcji strażaków

Zagrożenie powodziowe w woj. śląskim. W piątek było ok. 570 interwencji strażaków w związku z lokalnymi podtopieniami, zalanymi piwnicami, umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. W wielu regionach w województwie wciąż obowiązuje pogotowie i alarmy powodziowe. IMGW wystosowało nowe ostrzeżenie ws. wysokich stanów wód.

AKTUALIZACJA
29 kwietnia, godz. 8:30

Trzeci najwyższy stopień zagrożenia powodziowego obowiązuje wciąż na terenie woj. śląskiego dla zlewni górnej Odry, górnej Warty i zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły. Ostrzeżenia są ważne aż do niedzieli.

W związku z zagrożeniem powodziowym na południu kraju – w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim, premier Beata Szydło zwołała naradę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Według hydrologów IMGW, sytuacja na szczęście stabilizuje się. Opady zanikają. Sobota w województwie śląskim ma upłynąć bezdeszczowo.

Zgodnie z informacją uzyskaną z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach w ciągu minionej doby jednostki PSP 571 razy interweniowały w związku z sytuacją hydro – meteorologiczną na terenie województwa śląskiego, w tym 369 razy w związku z pompowaniem wody. 13 zdarzeń nadal w toku.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego. Starostowie powołali sztaby antykryzysowe szczególnie w takich gminach i starostwach: Ujsoły, Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice, Kruszyna, Bieruń, Lędziny, Bojszowy, Chełm Śląski, powiat cieszyński, Radziechowy-Wieprz, Siewierz i sołectwo Żelisławice, Miówka, Sośnicowice, powiat częstochowski, Krzyżanowice.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują:
– w Siewierzu i sołectwie Żelisławice
– gm. Milówka
– gm. Krzyżanowice

źródło: www.dziennikzachodni.pl