AKTUALNOŚCI STRAŻ

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego ‘SIERADZ’

Rozkazem z dnia 13 stycznia 2017 roku Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu została powołana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego ‘SIERADZ’.  Trzecia w województwie łódzkim.

Sieradzka PSP od lat 90 XX wieku jest związana z ratownictwem wodnym, wtedy właśnie ówczesny komendant bryg. Jan Nowakowski rozpoczął nowy rozdział w życiu komendy. Ratownictwo wodne było tematem któremu bryg. Nowakowski bardzo się poświęcał , udało mu się zarazić tym pomysłem kilku innych strażaków, z którymi wspólnie dążył do doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności. Z czasem udało im się stworzyć nad zbiornikiem Jeziorsko bazę szkoleniową, dzięki której możliwości ćwiczeń były dużo większe i tak wraz z upływem czasu kilku z nich ukończyło cywilne szkolenia nurkowe.

W kolejnych latach strażacy przeszli szereg kursów specjalistycznych, pozyskiwali m.in. sprzęt do wykonywania prac podwodnych, weszli również w skład SGRW-N ‘Łódź’, a następnie SGRW-N ‘Piotrków Trybunalski’.

Obecnie grupa liczy 17 nurków w tym 16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej i jeden z Komendy Powiatowego PSP. Dwóch strażaków posiada uprawnienia kierującego pracami podwodnymi.

Na wyposażeniu SGRW-N znajduje się jeden pojazd, to średni samochód ratownictwa wodno-nurkowego Iveco Eurocargo 150E28 zabudowany przez firmę Szczęśniak oraz łódź motorowa i ponton Marines.

źródło: www.remiza.com.pl