AKTUALNOŚCI

Minister Mariusz Błaszczak: Jestem dumny z postawy strażaków

Taka jest właśnie polska straż pożarna. Jestem dumny z takiej postawy funkcjonariuszy PSP i druhów z OSP – powiedział minister Mariusz Błaszczak słuchając relacji ratowników, którzy jako pierwsi dotarli do obozu harcerskiego zniszczonego przez nawałnicę.

Mariusz Błaszczaka, szef MSWiA i gen. brygiader Leszek Suski, komendant główny PSP, spotkali się w sobotę ze strażakami pracującymi nad usunięciem drzew z drogi, która łączy miejscowość Suszek z miejscowością Białe Błota. W działaniach uczestniczy 41 strażaków z PSP i OSP oraz ciężki sprzęt. Wśród nich są funkcjonariusze z grupy wysokościowej. Miejsce, w którym pracują strażacy znajduje się w sąsiedztwie obozu harcerskiego, który został zniszczony przez nawałnicę. Funkcjonariusze opowiedzieli ministrowi o szczegółach akcji, podczas której udzielali pomocy harcerzom.

Dramatyczna akcja

– Wraz z drugą grupą strażaków próbowaliśmy przedrzeć się do obozu od strony drogi krajowej nr 22. Nie mieliśmy możliwości kontynowania jazdy samochodem. Na drodze zalegała dwumetrowa warstwa drzew – opowiadał kulisy akcji st. bryg Tomasz Komuszyński, komendant wojewódzki PSP w Gdańsku. Ostatecznie wraz z grupą strażaków dotarł do harcerzy łodzią od strony jeziora. Dopiero później udało się dotrzeć do obozu samochodem terenowym.

Od innej strony do obozu próbował dostać się asp. sztab. Błażej Chamier Cieminski, ze straży w Chojnicach. – Przez powalone drzewa nie mogliśmy dotrzeć do tego miejsca. Po konsultacji z jednym mieszkańców Lotynia udało się wyznaczyć drogę prowadzącą przez łąki i pola – wspomina strażak. Ostatecznie do obozu wraz z kolegami i sprzętem dotarł pieszo.

Ogrom pracy strażaków

Od 10 sierpnia strażacy w całej Polsce interweniowali ponad 23 tysiące razy przy usuwaniu skutków burz. W działania zaangażowanych było 86 825 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Najwięcej pracy mieli strażacy w województwie kujawsko-pomorskim. Wyjeżdżali w sumie 7088  razy. W wyniku wichur zostały zerwane lub uszkodzone zostały dachy na 3305 budynkach mieszkalnych.

Działania strażaków polegały na zabezpieczaniu uszkodzonych dachów. Cały czas usuwane są połamane drzewa. W wielu powiatach w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim strażacy wykorzystując agregaty prądotwórcze dużej mocy do zasilania między innymi stacji uzdatniania wody.

źródło: www.straz.gov.pl