AKTUALNOŚCI

Gołoledź na drogach. Ostrzeżenia IMGW dla 12 województw

Niebezpiecznie na drogach praktycznie całej Polski, a ślisko jest także na chodnikach. IMGW wydał ostrzeżenia przed gołoledzią i marznącymi opadami deszczu na obszarze większości kraju. – Wielu kierowców jest zaskoczonych warunkami na drodze. Przy tak śliskich trasach musimy jeździć wolniej – apeluje w rozmowie z WP asp. Mariusz Bednarski ze świętokrzyskiej policji.

Ostrzeżenia 1. stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed marznącymi opadami dotyczą aż 12 województw w środkowej części Polski, od północy na południe.

Chodzi o woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Ostrzeżenia obowiązują do czwartkowego wieczoru, ale prognozy wskazują na to, że zostaną przedłużone do piątku. Choć idzie ocieplenie, to przy gruncie temperatura miejscami może wciąż spadać poniżej zera.

Policja: koniecznie zwolnijcie

Przez Polskę przechodzi strefa opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Niska temperatura sprawia, że na wielu drogach może być bardzo ślisko.

– Przede wszystkim „zdejmujemy nogę z gazu”. Ostatnie godziny udowodniły, że pogoda może zaskoczyć kierowców. Rano mieliśmy bardzo dużo kolizji, a wieczorem był też niestety wypadek śmiertelny. Niestety, kiedy jedziemy szybko i wjeżdżamy na śliską nawierzchnię, to nie mamy szans, żeby zatrzymać się przed skrzyżowaniem czy zatorem – mówi asp. Mariusz Bednarski z KWP w Kielcach.

Dodaje, że niestety wielu kierowców nie oczyszcza szyb z lodu i śniegu. – To duże ryzyko, bo możemy nie zauważyć chociażby pieszego przy trasie – ostrzega.

źródło:https://wiadomosci.wp.pl