AKTUALNOŚCI

Bezpieczny wypoczynek na Sosinie

W upalne dni nasz jaworznicki akwen Sosina przeżywa prawdziwe oblężenie. Często odwiedzają go goście nie tylko z Jaworzna ale też z okolicy. Niestety w tym roku policyjne statystyki mówią o dużej liczbie interwencji związanej z nieodpowiedzialnym zachowaniem nad wodą. To wszystko sprawiło, że policja przeprowadza profilaktyczne akcje na plaży i na wodzie.

Widok umundurowanego policjanta na plaży na Sosinie już nie zaskakuje. Profilaktyczna pogadanka oraz wręczenie ulotki mówiącej o zasadach bezpieczeństwa jest dobrze przyjmowane przez plażowiczów.

Największy problem to kąpiel pod wpływem alkoholu. Podczas upalnych dni, plażowicze zapominają, że po wypiciu alkoholu nie powinni zażywać wodnych kąpieli. Większa odwaga i brawura często jest przyczyną wypadków.

Ratownicy pełniący dyżur na plaży zwracają uwagę na zmianę prawną jaka zaszła na Sosinie. Aktualnie na całym terenie akwenu można spożywać alkohol. Kiedyś było to zabronione w takich miejscach jak plaża strzeżona. Ten przepis ustanowiony przez rade miejską jest w ich opinii nie korzystny i utrudnia egzekwowanie należytego zachowania.

Policjanci prowadzą akcje profilaktyczną również z wody. Wyposażeni w łódź motorową, są w stanie szybko skontrolować wszystkich użytkowników rowerków wodnych i żaglówek. Często muszą zwracać uwagę rodzicom, którzy podczas użytkowania rowerków nie wyposażają swoich dzieci w kamizelki ratunkowe.

Profilaktyka jest dobrze przyjmowana przez plażowiczów, którzy mówią, że obecność funkcjonariuszy im nie przeszkadza i że takie akcje są potrzebne.

źródło: www.jaw.pl