AKTUALNOŚCI

Zmiana czasu, nie zapomnij

W nocy z 25 na 26 marca (z soboty na niedzielę) czas zimowy zmienia się na czas letni. Wskazówki zegarków trzeba będzie przesunąć do przodu o godzinę.

O godz. 2.00 zegarki przestawimy na godz. 3.00. Oznacza to, że w niedzielę będziemy spać o godzinę krócej, ale też dłużej będziemy mogli w ciągu dnia cieszyć się światłem słonecznym.

W naszej strefie czasowej podstawowym czasem jest czas zimowy. Zmiany obowiązującego na terytorium Polski czasu środkowoeuropejskiego na czas letni środkowoeuropejski wprowadza i odwołuje prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia. W rozporządzeniu ustalone są dokładne daty od i do których obowiązuje czas letni. W tym roku do czasu zimowego wrócimy 29 października.

Zmianę czasu na letni po raz pierwszy zastosowali Niemcy w czasie I wojny światowej 30 kwietnia 1916 r. 1 października 1916 czas cofnięto z powrotem o godzinę. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona raz w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku (w Stanie Wojennym zrezygnowano ze zmiany czasu na letni w 1982 roku).

Czas letni jest stosowany w około 70 krajach na świecie, w tym niemal w całej Europie. Na naszym kontynencie zegarków nie przestawiają mieszkańcy Islandii, Białorusi i Rosji.