AKTUALNOŚCI

Zasady korzystania z Velostrady

Już niedługo transport rowerowy będzie odbywał się szybko, sprawnie i wygodnie. Kończą się ostatnie prace związane z budową Velostrady – sieci 10 kilometrów dróg dla rowerów, wraz z dwiema kładkami i tunelem, które ukończone mają być jeszcze we wrześniu.

Niektórzy śmiałkowie już teraz testują nową nawierzchnię – i nie są to tylko rowerzyści – z Velostrady tłumnie korzystają rolkarze, piesi – zarówno spacerowicze z czworonogami, jak i rodzice z wózkami i małymi dziećmi. Wszystkie wymienione – poza rowerzystami – grupy osób, są w myśl przepisów – PIESZYMI.

Piesi jak wiemy winni poruszać się chodnikiem, na który wzdłuż nowo wybudowanej dwujezdniowej drogi, przeznaczono nie wymagane minimum – 1, 5 metra szerokości, ale aż 2 metry (od ul. Puszkina do al. Piłsudskiego). Ruch ma się tu odbywać w taki sposób, ze względu na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Jezdnią Velostrady, w świetle przepisów rowerzyści mogą się poruszać do 50 km/h. Kolizja z rozpędzonym rowerzystą na pewno nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, apelujemy do pieszych, by poruszali się chodnikami. Natomiast na odcinku do Ciężkowic, w przypadku braku chodnika od Skałki piesi mogą poruszać się drogą dla rowerów, ale muszą ustępować pierwszeństwa rowerzystom Jeśli wszyscy będą respektować obowiązujące prawo, to Velostrada faktycznie będzie pełnić funkcję, do jakiej zostaje tworzona – wygodnej, bezkolizyjnej, ale przede wszystkim bezpiecznej drogi, służącej w głównej mierze do transportu rowerowego.

źródło:www.jaworzno.pl