AKTUALNOŚCI

Z kategorii ciekawostka – Sosina będzie jak nowa ruszył wybór wykonawcy

Zagłębiliśmy się w projekt i już wiemy dokładnie co się tam wydarzy. Największym problemem Sosiny jest stan wody – to nie jest naturalny zbiornik, lecz zalew po wyrobisku piasku. Na dnie zalega muł, a do zbiornika co prawda napływa świeża woda ale jest jej tak niewiele, że w lecie zdarza się, że zakwitają algi i zdarzało się w przeszłości, że trzeba było zakazywać kąpieli. Projekt zakłada budowę dwóch przepompowni wody, żeby dostarczyć do Sosiny krystalicznie czystą wodę z Kanału Centralnego odprowadzającego wody z wyrobisk kopalni piasku. To właśnie dzięki złożom piasku jest ona idealnie przefiltrowana. Jedna przepompownia będzie zasilała Sosinę, a druga przepompowywała nadmiar wody do Koziego Brodu. Dzięki temu w rzece płynącej przez Szczakową już jej nie zabraknie.

[Sosina zimą]

Dotychczas woda w Sosinie wymieniała się raz na kilka lat, po zbudowaniu przepompowni wymieni się kilka razy w roku. Będziecie zachwyceni.

Wykonawca wyczyści również dno zbiornika z mułu. Zrobi to za pomocą „podwodnego odkurzacza” – refulera. Z dna zostanie usunięte i zutylizowane 26 tysięcy metrów sześciennych mułu. Do gołego dna.

W kolejnym pakiecie przetargu jest sieć kanalizacyjna, wodociągowa i 12 murowanych toalet, które będą dla użytkowników darmowe. Już wyjaśniamy dlaczego – problemem wody w Sosinie jest pojawiający się w lecie nadmiar azotanów. Zbiornik jest… zasikiwany. Żaden z ośrodków na brzegu nie ma szczelnej kanalizacji… Skutek – algi mają dużo pożywienia. Nowe toalety powinny mocno zmniejszyć problem i poprawić stan higieniczny okolic ośrodka. To będą naprawdę ładne budynki – drewniane listwy na ścianach będą tworzyć elewację. Dachy pokryte tytanowo cynkową blachą. Będą wyglądały jak mniejsze warianty domków wypoczynkowych znanych z wizualizacji.

Zadowoleni będą rolkarze, chodziarze i rowerzyści – dostaną oni ponad pięć kilometrów asfaltowej drogi wokół zbiornika. Drogi, która będzie oświetlana latarniami parkowymi (oświetlenie będzie zapalało się jak w parku Chrząstówka – gdy czujniki wykryją człowieka) i znajdować się przy niej będą ławeczki. 150 sztuk. Pojawią się również stoły z ławami, kosze na śmieci.

Parkingi i większość ścieżek pieszych przestaną być klepiskami lecz staną się zielone – zabudowana będzie geokrata a w kratkach będzie trawnik. Wędkarze nie będą musieli łowić z brzegów – dostaną pomosty wychodzące poza trzcinowiska.

Wykonawca będzie musiał zbudować również trzy budynki wypoczynkowe o powierzchni 54 m2 – na wizualizacji powyżej. Elewacje i dach będą wyglądały tak jak toalety – drewniane listwy na ścianach i tytanowo cynkowa blacha na dachach.

Wykonawca dokona również obsadzenia drzewami i krzewami ponad trzech hektarów zieleńców znajdujących się blisko plaż po północnej i południowej części zbiornika.

Wszystkie te roboty mogą kosztować nawet 28 milionów złotych. Większość środków pochodzi z unijnego dofinansowania.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 8 maja.

źródło:www.jaworzno.pl