AKTUALNOŚCI

Z kategorii ciekawostka – Klamka zapadła, rusza przebudowa Sosiny

W samo południe tuż przy brzegu zalewu Sosina z dziennikarzami spotkali się Prezydent Miasta, przedstawiciele Urzędu Miasta i przedstawiciele firmy, która już za tydzień wbije pierwszą łopatę w przyległy do zalewu teren. Oparty o 28 mln złotych dotacji projekt przywrócenia wartości przyrodniczych i użytkowych Sosiny zakłada m.in. budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej wraz z 12 budynkami dla pomieszczeń higieniczno – sanitarnych oraz budowę dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Powstanie też tzw. mała architektura wraz z pomostami dla wędkarzy, plaże, zespół obiektów sportowych i zielony parking. To dookoła. Co z samą wodą w zalewie? Planowana jest budowa przepompowni wody oraz odmulenie dna. Twórcy projektu zakładają też wymianę i oczyszczanie wody w zbiorniku. To istotne. Jak już wcześniej informowali przyrodnicy – Sosina obecnie ma zbyt mały przepływ wody, aby oczyszczać się samodzielnie.

Niewykluczone, że zrewitalizowana Sosina znów będzie miejscem największych imprez muzycznych w mieście. Czy Jaworzno pozazdrościło Tychom Paprocan? Czy już niebawem oba zbiorniki będzie można ze sobą porównywać jako połączenie natury i nowoczesnej przestrzeni użytkowej?

Mówi się, że łączenie łowiska wędkarskiego z kąpieliskiem nie jest możliwe i obie formy wypoczynku mają mocno negatywny wpływ na jakość wody. Czy Sosina jakoś się z tym upora? W opinii przyrodników – może to być trudne. Czas pokaże, kto miał rację. Tymczasem – my informować będziemy o przebiegu prowadzonych prac, a mieszkańcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na nową, odmienioną Sosinę.

źródło:www.jaw.pl