AKTUALNOŚCI

Wojewódzkie Ćwiczenia Strażackie

Wojewódzkie Ćwiczenia Strażackie w okolicach Zalewu Sosina w Jaworznie są dużo bardziej rozległe i angażujące niż mogło się wydawać. 30 września o godzinie 12:00 odbył się briefing prasowy dla dziennikarzy dotyczący przebiegu ćwiczeń.

Dowiedzieliśmy się z niego nowych informacji, które udzielił Wojciech Rapka naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP Katowice. Jak już informowaliśmy ćwiczenia miały charakter wojewódzki, w którym brały oddziały Śląskiej Brygady Obwodowej z jednostek Państwowej Straży Pożarnej, dedykowane do specjalnych, dużych działań gaśniczych. Pozorowano pożar wielkopowierzchniowy na terenie leśnictwa w Ciężkowicach w obrębie Jaworzna. W sposób ciągły w ćwiczeniach brało udział kilkudziesięciu strażaków z 27. zastępów, gdzie pracują nad zlokalizowaniem ognisk pożaru i działaniach gaśniczych. Wszystko oczywiście jest koordynowane przez sztab.

Jednym z ważniejszych elementów, nad którym pracują strażacy to łączność, która jest kluczową sprawą tak przy dużych, jak i małych pożarach. Oprócz tego ćwiczą organizacje działań, taktykę, planowanie oraz aspekty związane z logistyką.

Jak już było wspomniane, rozłożony jest także sztab, który kieruje działaniami. Ma on za zadanie obrazować sytuacje, zbierać dane, filtrować je oraz przerabiać na odpowiednie informacje, które następnie przekazywane są poszczególnym dowódcą, którzy są w terenie. Takie sztaby budowane są oczywiście przy wyjątkowych, dużych wydarzeniach pożarniczych, a takie właśnie wydarzenie było symulowane podczas ćwiczeń. W sztabie pracuje grono ludzi, a każdy przydzielony jest do poszczególnego zadania.

Takie ćwiczenia to ważna sprawa, w kwestii bezpieczeństwa ludności cywilnej, jednakże mamy nadzieje, że taka pokaźna liczba strażaków i sprzętu będzie w Jaworznie gościć tylko i wyłącznie podczas ćwiczeń.

źródło:www.jaw.pl