AKTUALNOŚCI

W sierpniu nadjedzie jubileuszowy 75. Tour de Pologne

Jaworzno po raz kolejny stanie się w tym roku areną największego kolarskiego wydarzenia w Polsce! We wtorek 7 sierpnia najlepsi kolarze rozpoczną w naszym mieście IV etap 75. wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa edycja jednego z największych i najpopularniejszych wyścigów kolarskich w Europie i na świecie.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne jest szczególna, z wielu względów jedna z najważniejszych w historii. Przed nami 90-lecie narodowego wyścigu, który po raz 25. zorganizuje Lang Team. Kolarze będą rywalizować w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 75. Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości będzie się odbywał pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Jestem bardzo wzruszony. Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule.  Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona największych wyścigów świata, przyciąga najlepszych kolarzy i kreuje gwiazdy. Każdy dołożył cegiełkę do naszego narodowego wyścigu – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne. – Życzylibyśmy sobie, żeby z każdym partnerem współpracowało się tak przyjemnie jak z Jaworznem. Tę imprezę robimy przede wszystkim dla kibiców. Tour to od wielu lat „kolarska Liga Mistrzów”. Skoro mamy najlepszych na świecie aktorów na rowerach, to potrzebna jest im także scena z najwyższej półki. W taki scenariusz Jaworzno wpisuje się doskonale – dodaje Czesław Lang.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków – Kraków, drugi Tarnowskie Góry – Katowice oraz trzeci Stadion Śląski Chorzów – Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku.

To właśnie startem z jaworznickiego Rynku, kolarze rozpoczną górski maraton – jeden z najtrudniejszych etapów w całym wyścigu. Po wyjeździe z Jaworzna górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Kolarska liga mistrzów w Jaworznie – to ogromne wydarzenie sportowe i promocyjne dla miasta. Jesteśmy sprawdzonym partnerem dla Lang Teamu i cieszę się, że możemy gościć w Jaworznie tak znakomitą imprezę. Serdecznie zapraszam mieszkańców do wspólnego kibicowania!

Tour de Pologne to esencja sportu. Jest wyczyn na najwyższym światowym poziomie, nacisk na fundamenty, poprzez wyścigi kolarskie dzieci i młodzieży wokół Tour de Pologne, a także promocja kolarstwa poprzez sport powszechny. Do tego dochodzi promocja Polski na całym świecie – mówi Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

W tym roku Jaworzno ma szansę zostać najpiękniejszym miastem startowym 75. Tour de Pologne. Zwycięstwo mogą zagwarantować nie tylko najciekawsze dekoracje, ale również najlepiej przebrani kibice. Tak ozdoby, jak i przebrania powinny zawierać elementy kojarzące się z Polską oraz kolarstwem.

W  konkursie na „Najpiękniejsze Miasto Tour de Pologne” nagrodę odbierze „Miasto startowe”, „Miasto etapowe” oraz „Miasto premii”. Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma przechodni Puchar Tour de Pologne wręczony podczas specjalnej konferencji prasowej. A puchar jest absolutnie wyjątkowy, bo stworzony m.in. z oryginalnych części rowerowych. Każdy z nich ma też wmontowanyminikomputer.

Dlatego już od godzin porannych na Rynku będzie można przeżywać kolarskie emocje! Zapraszamy mieszkańców na  godzinę 11.00, by wspólnie obserwować najlepszych kolarzy świata i odliczać czas do ich startu – ten nastąpi o godzinie 12:00.

Aby zawodnikom i kibicom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, niektóre ulice zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Najwięcej utrudnień przewidziano w okolicach samego Rynku oraz na ulicach: Pocztowej i Narutowicza. Nie obejdzie się bez chwilowych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i ruchu drogowym, warto w tym czasie stosować się do poleceń służb. Miasto wkrótce rozpocznie szeroką akcję informacyjną o możliwych utrudnieniach na jaworznickiej trasie Tour de Pologne.

źródło:www.um.jaworzno.pl