AKTUALNOŚCI

W Jaworznie nie będzie wypadków? Rusza przebudowa ulic Podwale i Św. Wojciecha

Na dzisiejszej konferencji prasowej, włodarze miasta przedstawili plany przebudowy ulicy Podwale i Św. Wojciecha. Impulsem dla przebudowy oraz zwężenia ulic był śmiertelny wypadek sprzed 8 miesięcy.

Kilkanaście dni temu została podpisana umowa na przebudowę obu ulic. Na ten projekt przeznaczono 10 mln zł, z czego 4 mln zostaną sfinansowane zewnętrznie z pieniędzy rządowych.

Projekt zakłada przede wszystkim zwężenie ulic, a co za tym idzie poszerzenie chodników. Planuje się także wyniesienie przejść dla pieszych, likwidację zatok autobusowych, przesunięcie przystanków, aby znajdowały się w linii prostej po obu stornach ulic, zamontowanie specjalnego oświetlenia oraz szykan i zwolnień.

Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, zwężenie szerokości ulic nie wpłynie na jej przepustowość, a nawet może ją zwiększyć. A co z rowerzystami? Już niedługo na jaworznickie drogi wyjadą dziesiątki rowerów miejskich. Czy zwężenie obu ulic nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo ich użytkowników?

Głównym założeniem tego projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz ograniczenie prędkości poruszających się pojazdów, a także zmiana sposobu parkowania wzdłuż ulicy z równoległego na prostopadły.

źródło:www.jaw.pl