AKTUALNOŚCI

V Jesienne Koncerty Organowe w długoszyńskiej parafii

W parafii w Długoszynie od paru lat mają organy z uznanej europejskiej pracowni organmistrzowskiej. To instrument unikatowy o pięknej barwie dźwięku. Niemal sensacyjna jest historia jego pozyskania.

Prosiło się więc, aby z myślą o tak doskonałym instrumencie zorganizować koncerty organowe. I tak parafia długoszyńska zaprasza na Jesienne Koncerty Organowe. W tym roku to piąta edycja tego wydarzenia. Za organy o pięknym brzmieniu uchodzą te ze Świętej Lipki na Mazurach i z bazyliki bernardynów w Leżajsku na Podkarpaciu. Dlugoszyńskie organy, choć zdecydowanie mniejsze, w brzmieniu im nie ustępują. Chwali je Daniel Strządała, który 12 października dał na nich udany koncert.

Ten młody muzyk jest asystentem w katowickiej Akademii Muzycznej. Jest również klawesynistą. Koncertuje po za Polską, z powodzeniem brał udział w licznych europejskich konkursach muzycznych. W długoszyńskim koncercie zagrał utwory Bacha, Hasslera, Pachelbela, Faure i Dubois. Zaproponował również swoje wariacje w tym w stylu klasycystycznym. Instrumenty dawne wyraźnie różnią od tych współczesnych, np. skrzypce nie mają już strun ze zwierzęcych jelit. Czy organy opierają się tym przeinaczeniom, czy budowane są wedle starych reguł?

Kolejny koncert w tegorocznej edycji Jesiennych Koncertów Organowych odbędzie się 19 października. Warto posłuchać tego unikatowego instrumentu. Zapraszamy.

źródło:www.jaw.pl