AKTUALNOŚCI

Uwaga OSZUŚCI

CEDGiF – otrzymałeś pismo? Nie wpłacaj pieniędzy!

Do skrzynek pocztowych przedsiębiorców z Jaworzna trafiają pisma z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm (CEDGiF), w których przedsiębiorcy informowani są o nowym regulaminie i konieczności wpłaty 295 zł.

To nowa forma oszukiwania przedsiębiorców. Firma z listów, które otrzymują przedsiębiorcy, automatycznie kojarzy się z jedynym rządowym spisem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, czyli z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm to kolejny twór, przed którym ostrzega Ministerstwo Rozwoju. W rozmowie telefonicznej z nami, dyrektor Departamentu Handlu i Usług – Beata Gorajek podkreśla, że wpisy i zmiany w CEIDG są bezpłatne. W piśmie, który otrzymała m.in. nasza czytelniczka, czytamy, że należy zapłacić “fakultatywną opłatę rejestracyjną w wysokości 295 zł”.

Nadawca listu nie ma także strony internetowej, nie podaje kontaktu telefonicznego, pod listem nie jest podpisana żadna osoba. To już powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Zawiłość przepisów i urzędowo brzmiące sformułowania, mogą wprowadzić przedsiębiorców w błąd, szczególnie młodych i niedoświadczonych. Przedsiębiorcy z całej Polski zgłaszają takie przypadki do Ministerstwa Rozwoju, które kieruje sprawy do prokuratury.

W Jaworznie do tej pory jedna osoba zgłosiła na policję zawiadomienie w sprawie otrzymania takiego listu.

źródło: http://www.jaw.pl/2016/11/cedgif-otrzymales-pismo-nie-wplacaj-pieniedzy/