AKTUALNOŚCI

Uwaga na rowerzystów

Na drogach Jaworzna z każdym dniem widać coraz więcej rowerzystów. Niestety, nie zawsze podróże cyklistów kończą się szczęśliwie. Policjanci z jaworznickiej drogówki apelują o rozwagę i ostrożność.

Z każdym dniem na ulicach będzie coraz więcej użytkowników jednośladów, sprzyja temu aura oraz rozbudowana sieć tras rowerowych w naszym mieście, które nie zawsze przebiegają w miejscach gdzie ruch pojazdów jest wyłączony. Rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Należy również pamiętać iż zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

– światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
– światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,
– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 Policjanci z jaworznickiej drogówki apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne.

źródło:www.jaworzno.pl