AKTUALNOŚCI

UWAGA NA OSZUSTÓW

W ostatnich dniach na terenie naszego miasta doszło do prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Sprawcy, opowiadając nieprawdziwe historie, próbowali podstępem nakłonić mieszkańców Jaworzna do przekazania im pieniędzy. Na szczęście żadna z dziesięciu podjętych prób wyłudzenia nie okazała się skuteczna! Mieszkańcy nie dali się oszukać i poinformowali o tym fakcie policję. Zwracamy się jednak do mieszkańców z apelem o szczególną ostrożność i informujemy, jak nie stać się ofiarą oszustów! Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.


Najczęstsze sposoby oszustw:

NA POLICJANTA

Rozmówcy informują, że prowadzona jest tajna akcja i osoba, do której dzwonią musi pomóc w jej przeprowadzeniu. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.

PAMIĘTAJ!

Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Policja nigdy nie prosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Tak zachowują się tylko przestępcy.

NA WYPADEK

Rozmówcy informują osobę, do której dzwonią, że jej najbliższy spowodował wypadek drogowy. Rozmówca przestawia się jako policjant i żąda pieniędzy w zamian za pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej, „polubowne” załatwienie sprawy, dla adwokata itp.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Rozłącz się. W miarę możliwości skontaktuj się telefonicznie z członkiem rodziny, który rzekomo miał wypadek drogowy, dzwoniąc na jego numer telefonu.

NA WNUCZKA

Oszust dzwoni na telefon domowy i przekonuje osobę, z którą rozmawia, że jest jej wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z rodziny. Informuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy (spłata długu w banku, zakup towaru po okazyjnej cenie, leczenie). Po pieniądze ma zgłosić się znajomy, gdyż on sam nie może przyjechać. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pieniądze.

PAMIĘTAJ!

Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Nie działaj w pośpiechu, nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Rozłącz się. Potwierdź informację u innych członków rodziny, kontaktując się z nimi telefonicznie.

źródło:www.um.jaworzno.pl