AKTUALNOŚCI

Szkolenie strażaków z zakresu autobusów elektrycznych

W dniach 17-19 października 2017r. odbyło się szkolenie strażaków KM PSP w Jaworznie z zakresu elektrycznych autobusów marki Solaris ( Urbino 8,9m. i Urbino 12m. 2 gen.) jeżdżących w jaworznickim PKM-ie. Było to już drugie takie szkolenie naszych strażaków w tej materii, wcześniej w 2015r. szkoliliśmy się z zakresu Solarisa Urbino 12m. 1gen.

Szkolenie prowadzone było przez przedstawiciela firmy Solaris, Pana Błażeja Pacholskiego.

Tematyka szkolenia obejmowała przedstawienie konstrukcji ww. autobusów elektrycznych, wraz z rozmieszczeniem newralgicznych elementów instalacji wysokiego napięcia, a także sposobami zapewnienia bezpieczeństwa na miejscu akcji, w razie zdarzeń z powyższymi pojazdami. W ramach szkolenia zapoznaliśmy się również z nową halą PKM-u, gdzie autobusy te będą ładowane.

PKM w Jaworznie po realizacji tegorocznego zamówienia będzie posiadał w swojej flocie 24 autobusy elektryczne, co stanowi ok. 40% wszystkich autobusów, a do 2020r. w planach ma zakup kolejnych 20 sztuk „elektryków” co skutkowało będzie, że autobusy elektryczne stanowiły będą 80% jaworznickiej floty autobusowej.

źródło: www.jaw.pl