AKTUALNOŚCI

Strażacy podsumowali 23. Przystanek Woodstock

W dniach od 3 do 5 sierpnia 2017 r. w Kostrzynie nad Odrą odbywał się festiwal „23 Przystanek Woodstock”. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej czuwali nad bezpieczeństwem uczestników imprez masowych i osób przebywających na terenie festiwalu.

Operacja zabezpieczenia festiwalu rozpoczęła się 2 sierpnia i trwała do 6 sierpnia włącznie.

Nad bezpieczeństwem festiwalu w pełnej gotowości czuwało 150 ratowników, którzy do dyspozycji mieli 60 pojazdów. Strażacy rozlokowani na 7 podoperacjach zabezpieczali teren 4 imprez masowych organizowanych w ramach festiwalu, teren przynależny do festiwalu oraz patrolowali rzekę Wartę i Odrę. W operacji zabezpieczenia brali udział ratownicy z województwa lubuskiego wspierani przez stacjonujący w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Kostrzynie n/O. odwód operacyjny, w skład którego wchodzili ratownicy z województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Strażacy przez cały czas patrolowali cały obszar objęty zabezpieczeniem i reagowali prewencyjnie i interwencyjnie.

Nad całością operacji czuwał funkcjonujący na festiwalu Sztab. Dowódcą operacji zabezpieczenia był zastępcą lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. st. bryg. Przemysław Gliński.

3 sierpnia inspekcji wszystkich podoperacji i Sztabu dokonał lubuski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Sławomir Klusek, który odwiedził również Zintegrowane Centrum Dowodzenia służb czuwających nad bezpieczeństwem.

Podczas operacji zabezpieczenia festiwalu „23 Przystanku Woodstock” strażacy prowadzili również stoisko w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Funkcjonariusze promowali bezpieczeństwo na różnych płaszczyznach, między innymi: bezpieczeństwo pożarowe, naukę pierwszej pomocy, ewakuacja osoby poszkodowanej z samochodu, jak zachować się podczas ewakuacji, gdy jest ograniczona widoczność, jak znaleźć osobę w ciemnym zadymionym pomieszczeniu. Akcja prewencyjna cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród gości festiwalowych, tych młodszych i dorosłych.

Na zakończenie lubuski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Sławomir Klusek i Dowódca operacji zabezpieczenia zastępca lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. st. bryg. Przemysław Gliński podziękowali wszystkim funkcjonariuszom za bardzo dobra służbę podczas operacji.

W trakcie festiwalu przeprowadzono 586 interwencji w tym jeden pożar samochodu, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy 9 osobom, pozostałe interwencje miały związek z rozpalaniem ognisk oraz grillów.

źródło: www.jaw.pl