AKTUALNOŚCI

Strażacy kolejny raz apelują – trawy nadal są wypalane…

Mimo ostrzeżeń oraz licznych akcji prewencyjno-edukacyjnych przeciwko wypalaniu traw w naszym społeczeństwie nadal panuje błędne przekonanie,  że wypalanie traw użyźnia ziemię.

Od początku roku odnotowano 34 653 pożarów traw i nieużytków, z czego tylko w samym kwietniu było ich 16 844. Najwięcej tego typu zdarzeń miało miejsce w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. 

Zaangażowanych było 303 223 strażaków PSP oraz druhów OSP, z użyciem 62 724 pojazdów.

Jak wielokrotnie mówiliśmy o tym, że straty tego procederu są ogromne w ziemi, zwierzętach, a także jak pokazują statystyki w ludziach, bo już 5 osób zginęło, a 51 zostało rannych.

Dodatkowym problemem, z którym w ostatnich dniach zmagają się strażacy są pożary lasów. Wzrost temperatury, brak opadów oraz wiatr to najgorsze zestawienie warunków pogodowych dla tego zdarzenia.

Od początku roku było ich prawie 4 tys, tylko w kwietniu 3162. Najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim oraz łódzkim.

Apelujemy! o rozwagę podczas przebywania w lesie. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży i groźny pożar.

Opracowanie: mgr Marta Wawiórko
Zdjęcia: mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek

źródło:www.straz.gov.pl