AKTUALNOŚCI

Śląskie: Intensywne opady deszczu. Liczne podtopienia i wysokie stany rzek

Po względnie słonecznych kilku dniach przez kolejne trzy cały czas pada deszcz. Przestać padać ma dopiero w piątek. IMGW wystosowało ostrzeżenie ws. intensywnych opadów deszczu i wysokich stanów wód. Są już pierwsze podtopienia…

 

AKTUALIZACJA 19.07

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało nowe ostrzeżenie meteorologiczne dla woj. śląskiego. Alarm obowiązuje od 19 lipca, od godz. 8.15 do piątku, 20 lipca, do godz. 6.15. Ostrzeżenie obowiązuje w powiatach bielskim, cieszyński, pszczyńskim, żywieckim oraz w Bielsko Białej i Jastrzębi – Zdroju

– Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów – miejscami od 20 mm do 40 mm. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h – podaje Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

86 zdarzeń związanych z sytuacją pogodową odnotowała Straż Pożarna w woj. śląskim – podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Najwięcej – 49 – interwencji dotyczyło połamanych i powalonych drzew, a 31 podtopionych ulic i budynków. W regionie doszło także do uszkodzenia dachów budynków (7 zgłoszeń).

Najwięcej zgłoszeń służby w regionie otrzymały z Cieszyna (12), Bielska Białej (10) oraz Częstochowy (8)

Przypominamy.

Obowiązuje wciąż II. st. ostrzeżenia IMGW w związku z intensywnymi opadami.

Prognozuje występowanie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów w okresie od godz. 08:00 dnia 18.07.2018 do godz. 08:00 dnia 19.07.2018 wyniesie od 45 mm do 60 mm, lokalnie w rejonach podgórskich i w górach do 70 mm. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h.

W związku z występującymi i prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (także o charakterze burzowym), spodziewane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo może zostać przekroczony stan alarmowy.

źródło:http://slaskie.naszemiasto.pl