AKTUALNOŚCI

Śląsk i Małopolska: Silny wiatr łamie drzewa i zrywa dachy

Na południu woj. śląskiego i w zachodniej Małopolsce wieje silny wiatr. Straż pożarna apeluje do mieszkańców by nie wychodzili z domów.

Apelujemy do mieszkańców, by pozostali w domach i nie podróżowali, jeśli nie muszą. Halny łamie drzewa; jest niebezpiecznie – powiedział rzecznik żywieckich strażaków Marek Tetłak. Wiatr daje się we znaki na południu woj. śląskiego i w zachodniej Małopolsce.

Rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa zaapelowała zarazem, aby mieszkańcy usunęli z balkonów stojące luzem przedmioty, które może porwać wiatr.

Halny zaczął wiać w Beskidach w niedzielę (10 grudnia) wieczorem. Bielscy strażacy podali, że wiatr zerwał dach w Porąbce oraz uszkodził inne w centrum Bielska-Białej i w pobliskim Jaworzu. „Interwencji przybywa lawinowo. W ciągu trzech godzin odnotowaliśmy ich ponad 120. Wiatr łamie drzewa i niszczy znaki drogowe. Jest niebezpiecznie” – powiedziała Patrycja Pokrzywa.

Na Żywiecczyźnie powalone drzewa blokowały zjazd drogą powiatową do z S-1 do centrum Zwardonia. W Korbielowie konary upadły na dom położony w trudno dostępnym rejonie gór. Strażacy będą je usuwali w poniedziałek rano. „Odradzamy podróżowanie drogami, które przebiegają przy lasach” – powiedział rzecznik strażaków z Żywca Marek Tetłak.

Wiatr łamie drzewa także na Śląsku Cieszyńskim. Ratownicy udrożnili tam m.in. drogę z Wisły do Istebnej.

Rzecznik straży pożarnej w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) Łukasz Białończyk poinformował, że wiatr uszkodził tam dachy domów w Białce, Skawicy i Zawoi. Uszkodzona została też ściana domu w Skawicy. Nikt nie został tam poszkodowany.

Energetycy podali, że w wielu miejscach wystąpiły przerwy w dostawie prądu, m.in. w okolicach Wisły, Ustronia i Istebnej na Śląsku Cieszyńskim, Jaworza i Kóz w rejonie Bielska-Białej, Soblówce i Radziechowach na Żywiecczyźnie w Śląskiem, a także w Zawoi, Białce i Skawicy w zachodniej Małopolsce.

W poniedziałek wystąpią utrudnienia w kursowaniu Kolei Śląskich między Żywcem i Zwardoniem na Żywiecczyźnie oraz Chybiem, Ustroniem i Wisłą na Śląsku Cieszyńskim. Kursowały będą zastępcze autobusy.

Silny wiatr prognozowany jest w woj. śląskim również w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek.

źródło:http://www.portalsamorzadowy.pl