AKTUALNOŚCI

Siemianowice Śląskie – siostry uratowały rodzinę przed zaczadzeniem

6 grudnia 2017 roku, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich odbyło się spotkanie, 9-letniej Julii, 12-letniej Natalii i ich najbliższych z Komendantem Miejskim bryg. Rafałem Świerczkiem, którego celem było uhonorowanie odważnej postawy obydwu dziewczynek. Wzięli w nim udział również uczniowie klasy IIIC ze Szkoły Podstawowej nr 3, do której uczęszcza Julia, przedstawiciele Urzędu Miasta, Policji i Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich. Dziewczynki otrzymały od Komendanta dyplomy uznania, czujnik tlenku węgla oraz strażackie maskotki i upominki.

W niedzielę, 19 listopada br. 9-letnia Julia i jej starsza siostra 12-letnia Natalia, uratowały swoją rodzinę od zaczadzenia. Dziewczynki, będąc w mieszkaniu, poczuły się źle i poszły do taty, aby szukać u niego pomocy. Okazało się, że był on nieprzytomny. Julia wykazała się ogromną odpowiedzialnością i bez chwili wahania wybrała numer alarmowy 112. Natalia w tym czasie otworzyła okna w mieszkaniu i podjęła próbę wybudzania taty. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich wpłynęło z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Dyżurny w momencie dysponowania sił i środków otrzymał informację, że tato zgłaszającej odzyskał przytomność. Po dojeździe na miejsce, strażacy wykonali w mieszkaniu pomiary stężenia tlenku węgla – stwierdzając jego obecność. Będący na miejscu Zespól Ratownictwa Medycznego przebadał Julię, jej starszą siostrę oraz ojca, a następnie cała trójka została przetransportowana do Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, na dalsze badania.

W trakcie spotkania w komendzie miejskiej, uczniowie mieli okazję nauczyć się sposobów postępowania w różnych sytuacjach zagrożenia i poćwiczyć pod okiem ratowników, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zapoznali się również ze specyfiką pracy strażaka, podstawowym sprzętem pożarniczym i specjalistycznym, używanym podczas akcji ratowniczych. Pokazy i prezentacje o tematyce związanej z tlenkiem węgla przeplatane były konkursami i zadaniami dla uczniów.

źródło:http://www.straz.gov.pl