AKTUALNOŚCI

SEZON GRZEWCZY ROZPOCZĘTY, UWAGA NA CZAD

Pogoda za oknem wskazuje na to, że jesień zagościła u nas na dobre. Sezon grzewczy został rozpoczęty. Przed nami długi okres jesienno – zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Czad (tlenek węgla) jest „cichym zabójcą” w statystykach zatruć zajmuje on trzecie miejsce – po lekach i alkohol, jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Sam czad jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc. Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi ponieważ nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach. Dlatego apelujemy o wietrzenie pomieszczeń, a także regularne kontrolowanie instalacji grzewczych oraz ciągów wentylacyjnych i kominowych. Pod żadnym pozorem nie wolno zatykać kratek w oknach czy drzwiach, a także przewodach wentylacyjnych. Od sprawności technicznej tych urządzeń może zależeć nasze życie! Warto również w domu lub mieszkaniu zainstalować czujnik dymu i tlenku węgla.

Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć od tego, jak zadbasz o swoje bezpieczeństwo.
❗ Aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed czadem pamiętaj:
✔ zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń,
✔ stosuj mikrowentylację okien i drzwi,
✔ nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
✔ z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej,
✔ nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane,
✔ zainstaluj czujki tlenku węgla. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie i kratkach, przewodach wentylacyjnych.
❗ Objawy zatrucia czadem (tlenkiem węgla):
✔ ból głowy,
✔ogólne zmęczenie,
✔ duszności,
✔ trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny
✔ senność,
✔ nudności.
Osłabienie i znużenie, jakie czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny ( nie ucieka z miejsca nagromadzenia czadu), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera!
❗ Jak ratować zaczadzonego?
Należy bezwzględnie zapewnić dopływ świeżego powietrza:
natychmiast otworzyć okna i drzwi, by z pomieszczeń usunąć trujący gaz,
jak najszybciej wynieść poszkodowanego na świeże powietrze,
rozluźnić mu ubranie, ale nie rozbierać go, gdyż może doprowadzić to do wychłodzenia organizmu.
Nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby i przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie należy przystąpić do sztucznego oddychania i masażu serca.

źródło: KMP w Jaworznie