AKTUALNOŚCI

Nie przestaje lać. Miejscami 100 litrów deszczu na metr. Najwyższy alarm dla woj. śląskiego

W związku z aktualnymi i prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał kolejne ostrzeżenia. Najwyższy alarm obowiązuje dla woj. śląskiego. Kilkanaście rzek przekroczyło stany ostrzegawcze, a kilka alarmowe. Kilka gmin wprowadziło już pogotowia i alarmy powodziowe.

Deszcz nie odpuszcza. Najgorsza sytuacja jest w województwie śląskim. Tamtejsze Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że w ciągu doby lokalnie może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia, związane z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, obowiązują w województwach: łódzkim, świętokrzyskim i północnej części śląskiego. Wyższy, drugi stopień wprowadzono dla województw: podkarpackiego, małopolskiego i południowej części śląskiego. Tam przez dwie doby może spaść nawet ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. 

IMGW wprowadził ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia, obowiązuje dla województwa śląskiego. Tam po intensywnych opadach rzeki mogą przekraczać stany alarmowe.

Rzeki przekraczają stany ostrzegawcze

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa stany ostrzegawcze zostały przekroczone w ponad 20 miejscach; na siedmiu wodowskazach rzeki przekroczyły stany alarmowe. Najgorsza sytuacja w czwartek przed południem była na rzece Pasłęce.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl