AKTUALNOŚCI STRAŻ

Pomoc poszkodowanemu w pożarze strażakowi

Trwa akcja pomocy st. str. Mariuszowi Drabowi – funkcjonariuszowi KM PSP w Grudziądzu, którego dom i niemal cały dorobek życia spłonął w pożarze.

Przypomnijmy, w nocy 5 stycznia 2017 r. ok. godziny 03.00 w gospodarstwie państwa Drabów wybuchł pożar. Pomimo wielkiego zaangażowania strażaków pożar strawił większą część gospodarstwa. Zasadnicza część domu została uratowana, spalił się jednak jego przedsionek, kuchnia, łazienka i kotłownia, a także część gospodarcza z maszynami i samochodem. Dom nie nadaje się do zamieszkania i wymaga generalnego remontu. Strażak wraz z żoną i dwójką dzieci zostali de facto bez dachu nad głową.

W pomoc strażakowi włączyły się lokalne władze, przedsiębiorcy, media oraz ludzie o wielkim sercu. Koledzy z pracy zorganizowali zbiórkę pieniędzy, uprzątnęli pogorzelisko, a teraz pomagają remontować zniszczony dom. Przygotowali również poruszający spot zachęcający do wsparcia rodziny Drabów.

W pomoc strażakowi zaangażowali się także minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, którzy 20 stycznia 2017 r. spotkali się z poszkodowanym strażakiem i udzielili mu wsparcia finansowego. W spotkaniu uczestniczyli także st. bryg. Janusz Halak, kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP i komendant miejski PSP w Grudziądzu bryg. Robert Gutowski. Nie zabrakło też grudziądzkiej załogi, kolegów strażaków, w tym autora spotu i przyjaciół, którzy przez cały czas jeszcze pomagają koledze stanąć na nogi. Byli to: bryg. Dariusz Sengerski, kpt. Marek Łazicki, mł. kpt. Radosław Biłyk, asp. Marcin Kaszubowski, asp. Patryk Rączka, mł. asp. Miłosz Kądziela, mł. ogn. Szymon Dudzik, mł. ogn. Marcin Maćkowiak, st. sekc. Maciej Kurowski, sekc. Maciej Gachewicz, st. str. Marcin Bartoś, st. str. Łukasz Baranowski, pan Jacek Piotrowski.

To właśnie dzięki nim, wołanie o pomoc stało się bardzo skuteczne.

Nadbryg. Leszek Suski serdecznie podziękował strażakom za przygotowanie spotu i wsparcie dla kolegi w trudnym czasie. Podkreślił, że w czasach, kiedy więzi międzyludzkie słabną w społeczeństwie, zachowanie strażaków jest szczególnie budujące. – Strażacy z Grudziądza pokazali, ze można na nich liczyć, bezinteresownie pomogli swojemu koledze. Chciałbym, aby ta chwalebna postawa była powszechna w społeczeństwie – podkreślił komendant główny PSP.

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć strażaka w potrzebie, prosimy o wpłatę pieniędzy na konto poszkodowanego:
nr 26 9500 0008 0009 4357 3000 0001
z dopiskiem „Pomoc dla strażaka Mariusza”

źródło: straz.gov.pl