AKTUALNOŚCI

Polscy ratownicy polecieli z pomocą do Peru

Zespół Ratunkowy prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wyruszył w czwartek z warszawskiego Lotniska Chopina z pomocą medyczną dla ofiar największych od 20 lat powodzi w Peru. Najwięcej poszkodowanych tej katastrofy jest w prowincji Huaramey w zachodniej części kraju.

Odebraliśmy apel peruwiańskiego Ministerstwa Zdrowia, które alarmuje, że w wyniku katastrofy tysiące osób doznało poważnych obrażeń wymagających pilnej pomocy medycznej. – mówi dr Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Na początek wysyłamy dwóch lekarzy i ratownika medycznego, którzy pomogą rannym w kataklizmie oraz rozpoznają sytuację humanitarną na miejscu. W najbliższych kilkunastu dniach planujemy wysłać kolejną grupę naszych specjalistów – dodaje Wilk.

W powodziach, które w marcu nawiedziły prowincje wzdłuż wybrzeża Peru obrażeń doznało nawet kilkaset tysięcy osób. Kompletnie zniszczona lub znacznie uszkodzona została infrastruktura miast. Zawaliły się setki domów, szkoły, szpitale.

Według informacji, jakie otrzymujemy z Peru w szpitalach brakuje leków, środków opatrunkowych, personelu medycznego i środków higienicznych. Mieszkańcy wybrzeża zmagają się z epidemią dengi, a dzieci – z zatruciami powodującymi biegunki, które są bezpośrednim zagrożeniem życia. – wyjaśnia dr Joanna Gradek, chirurg dziecięcy, członkini Zespołu Ratunkowego PCPM, która wyjeżdża do Peru na dwa tygodnie.

Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym zespołem szybkiego reagowania prowadzonym przez polską organizację pozarządową. Jego celem jest niesienie pomocy ratunkowej, medycznej i humanitarnej osobom poszkodowanym w klęskach żywiołowych i kryzysach humanitarnych. Finansowanie w całości pochodzi ze źródeł prywatnych. W 2015 roku Zespół brał udział w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Nepalu.

Fundacja PCPM apeluje o wsparcie działań Zespołu Ratunkowego PCPM i pomocy medycznej dla Peru poprzez dobrowolne wpłaty na konto mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem PERU lub poprzez zbiórkę https://pomagam.pl/peru.

źródło: www.remiza.com.pl