AKTUALNOŚCI

Piesi z pierwszeństwem na pasach, mniejsza prędkość w terenie zabudowanym. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ruchu drogowym

Piesi z pierwszeństwem na „zebrach” i z zakazem korzystania z telefonów komórkowych w trakcie przechodzenia przez ulicę, kierowcy z nowym ograniczeniem prędkości w terenie zabudowanym – to część zmian, które czekają uczestników ruchu od 1 czerwca.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zarówno kierowców, jak i pieszych czekają już za kilka miesięcy znaczne zmiany.

Po wprowadzeniu znowelizowanych przepisów, pieszy, który już znajduje się na przejściu, będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero wchodzący na „zebrę” – przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Kierujący pojazdem będzie zobowiązany z kolei do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości przed pasami, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

Wg nowych przepisów, pieszy, przechodząc przez przejście, nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego lub też innych urządzeń wpływających negatywnie na prawidłową percepcję.

Maksymalna dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym, z jaką będą mogli poruszać się kierowcy od 23.00 do 5.00, zostanie ograniczona do 50 km/h – obecnie jest to 60 km/h.

Ustawa wprowadza również obowiązek zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych poruszającymi się tym samym pasem ruchu. Kierowca musi zachować w stosunku do samochodu przed nim odległość wynoszącą co najmniej połowę prędkości, z jaką się porusza (np. jeżeli kierowca jedzie z prędkością 100 km/h, od pojazdu poprzedzającego musi go dzielić co najmniej 50 metrów).

źródło:www.jaw.pl