AKTUALNOŚCI

Orkan Ksawery nad Polską. Duże zniszczenia

Dwie osoby zginęły, a 12 zostało rannych w wyniku silnej wichury, która przeszła nad Polską dzisiejszej nocy. Wczoraj tylko do godz. 23 strażacy interweniowali 6300 razy. Wiatr uszkodził linie energetyczne – bez prądu pozostaje ponad 840 tys. odbiorców. Wichury spowodowały również duże utrudnienia na torach. W pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych utknęło wczoraj łącznie 1400 podróżnych.

W województwie wielkopolskim kobietę przygniótł konar drzewa – zmarła w szpitalu – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, powołując się na Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. Wcześniej policja potwierdziła śmierć 67-latka w Ośnie Lubuskim. Mężczyzna spadł z dachu, na który wszedł, by – jak podano – zabezpieczyć swoje mienie. Podczas wichur rannych zostało też 12 osób, w tym trzech strażaków – wynika z danych Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności.

Wichury spowodowały też duże utrudnienia na torach. W pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych utknęło łącznie 1400 podróżnych. W ich ewakuacji pomagają wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego i straż pożarna. Organizowana jest zastępcza komunikacja autobusowa.

Strażacy usuwający skutki wichur tylko do godziny 23.00 interweniowali 6300 razy. Najwięcej interwencji było w województwie wielkopolskim – 1600. W województwach dolnośląskim i lubuskim strażacy wyjeżdżali w akcję po 1200 razy. Wiele interwencji było też w województwach śląskim i zachodniopomorskim – odpowiednio 700 i 460. Głównie usuwano powalone drzewa. Strażacy zabezpieczali też budynki, którym wichura uszkodziła dachy. Dostarczali też zasilanie w miejscach, gdzie były osoby podłączone do respiratorów i stacji dializ.

Premier Beata Szydło jest w kontakcie ze służbami Państwowej Straży Pożarnej – poinformował na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek. – Po rozmowie z wojewodami zadysponowano siły celem sprawnego usunięcia awarii prądu – dodał rzecznik.

Konferencja Mariusza Błaszczaka

Tymczasem o godzinie 8.00 rano odbędzie się wideokonferencja szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka z wojewodami i komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej – poinformowało nocą MSWiA.

Tematem będzie sytuacja w województwach po przejściu wichur. Wideokonferencja odbędzie się w Komendzie Głównej PSP przy ul. Podchorążych w Warszawie – podał resort.

Według najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa najwięcej odbiorców pozbawionych jest prądu w woj. lubuskim – 271 tys., wielkopolskim – 91 tys. i na Dolnym Śląsku – 111 tys.

Rzecznik PSP poinformował, że poszkodowanych zostało pięć osób, w tym strażak. Na jadący samochód przewróciło się drzewo, w innym przypadku konar uderzył w przechodnia – dodał.

Służby ostrzegają przed silnym wiatrem i apelują do mieszkańców, aby zachować szczególną ostrożność, usunąć nieprzytwierdzone przedmioty z balkonów i nie parkować samochodów pod drzewami.

Ostrzeżenia IMGW

Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2. stopnia dotyczące silnego wiatru, który w porywach może osiągać do 130 km/h, dla województw; mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i opolskiego.

Ostrzeżenia 1. stopnia mówiące o wietrze w porywach do 90 km/h Instytut wydał dla województw kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W tym ostatnim prognozuje się silne opady deszczu.

Niemcy: co najmniej siedem ofiar śmiertelnych orkanu Ksawery

Orkan Ksawery, który wczoraj nadciągnął nad północne Niemcy, spowodował co najmniej siedem ofiar śmiertelnych, sparaliżował komunikację kolejową, były też utrudnienia w komunikacji lotniczej – informuje agencja dpa.

W berlińskiej dzielnicy Tegel zginęła kobieta, na której samochód zwaliło się przewrócone przez wichurę drzewo. W dokładnie takich samych okolicznościach zginęła kobieta w Hamburgu. W okolicach Schwerina przewrócone przez wiatr drzewo zabiło kierowcę ciężarówki. Koło miejscowości Gransee na północ od Berlina kierowcę zabiła urwana gałąź, która wbiła się przez przednią szybę samochodu. W tym samym regionie zginęła kobieta, której samochód przygniotło drzewo. Informacje o kolejnej śmiertelnej ofierze orkanu napłynęły z miejscowości Muellrose koło Poczdamu.

Orkan sparaliżował komunikację kolejową w północnych i wschodnich Niemczech. W wielu miejscach powalone przez wichurę drzewa spadły na tory bądź pozrywały przewody trakcji elektrycznej.

Dziś wieczorem berlińskie lotniska wznowiły działalność, wstrzymaną z powodu orkanu. W ciągu dnia w stolicy Niemiec wstrzymana była komunikacja miejska i podmiejska z wyjątkiem metra na trasach prowadzących pod ziemią.

Meteorolodzy ostrzegają, że po przejściu orkanu, w nocy z czwartku na piątek spodziewane są ulewne deszcze. W niektórych regionach może to być nawet do 50 litrów na metr kwadratowy.

źródło:www.onet.pl