AKTUALNOŚCI

Orkan Grzegorz dotarł nad Śląsk i Zagłębie. Prawie 700 interwencji strażaków

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla województwa śląskiego: przez całą niedzielę w regionie będzie wiał silny wiatr. Straż pożarna dostała już kilkadziesiąt zgłoszeń o połamanych drzewach.

W nocy z soboty na niedzielę orkan Grzegorz dotarł do Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa śląskiego. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 do 65 km na godzinę. W porywach ma wiać do 100 km na godzinę, w rejonach podgórskich do 110 km na godzinę, a wysoko w górach do 140 km na godzinę.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach uprzedza, że wiatr osłabnie dopiero w niedzielę ok. godz. 20.

Prawie 700 interwencji strażaków

Już do południa strażacy w województwie śląskim otrzymali kilkadziesiąt zgłoszeń o połamanych drzewach. Przez jakiś czas zablokowana była droga 78 między Rybnikiem a Gliwicami. Z powodu utrudnień wywołanych silnym wiatrem Koleje Śląskie wprowadziły na trasie Żywiec-Węgierska Górka zastępczą komunikację autobusową. Strażacy apelują, aby w taką pogodę nie wychodzić z domów.

Wczesnym popołudniem śląska straż pożarna poinformowała, że interweniowała aż 695 razy. 49 interwencji dotyczyło zerwanych dachów, 562 połamanych drzew, a 42 miały związek z podtopieniami.

źródło: http://katowice.wyborcza.pl