AKTUALNOŚCI

Od 1 grudnia obowiązkowe e-ZLA

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi w całym kraju. Lekarz wyśle je do pracodawcy zaraz po wprowadzeniu danych do swojego systemu, po czym automatycznie trafi ono do systemu ZUS.

Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarz nie musi dostarczać ich papierowych wersji do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.

Aby to było możliwe, pracodawca musi założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych. Zdaniem regionalnego rzecznika prasowego ZUS, Beaty Kopczyńskiej w oddziale ZUS w Sosnowcu blisko 90 procent pracodawców, zatrudniających więcej niż 5 pracowników, ma już profil na PUE.

Ponadto od 23 października lekarze mogą upoważniać swoich asystentów medycznych do wystawiania e-ZLA w swoim imieniu. Nie oznacza to, że asystent będzie mógł decydować czy wystawić pacjentowi zwolnienie. W jego kompetencjach będzie jedynie leżało wprowadzenie danych zaświadczenia do elektronicznego systemu.

E-zwolnienia są również korzystne dla pacjentów, którzy od 1 grudnia nie będą musieli w odpowiednim czasie dostarczyć ich do pracodawców lub ZUS. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy płatnikiem zasiłku jest ZUS, konieczne będzie dostarczenie wniosków z grupy ZUS Z-3.

źródło:www.jaw.pl