AKTUALNOŚCI

Noś odblaski – to może uratować życie

odblaski-11554Odblaski na odzieży wierzchniej po zmroku to obowiązek pieszego w terenie niezabudowanym. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. Powodem tragedii jest nie tylko nieostrożność kierujących pojazdami, lecz przede wszystkim brak możliwości zauważenia osoby poruszającej się po jezdni. W wielu przypadkach, szczególnie przy trudnych warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności, kierowca zauważa pieszego w momencie, w którym właściwa reakcja jest praktycznie niemożliwa. Dzięki nawet niewielkiemu elementowi odblaskowemu kierowca jest w stanie dostrzec pieszego już z odległości 150 metrów. To czas na reakcję, która może uratować życie.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Niestosowanie się do tego obowiązku, może zakończyć się 100 zł mandatem.

Policjanci są jednak zgodni, że żadna regulacja prawna nie zastąpi zdrowego rozsądku, dlatego apelują: Noście odblaski, bo one mogą uratować życie!

Stróże prawa apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

źródło: http://www.jaw.pl/2016/11/nos-odblaski-to-moze-uratowac-zycie/