AKTUALNOŚCI

Modernizacja trasy kolejowej Trzebinia-Jaworzno-Szczakowa. Będzie jeździło się szybciej.

365 mln zł będzie kosztowała modernizacji trasy kolejowej Trzebinia – Jaworzno Szczakowa na linii E30 Katowice – Kraków. Końcem grudnia 2016 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację tej inwestycji.

Inwestycja zapewni oczekiwany komfort podróżowania oraz obsługi pasażerów na linii kolejowej Katowice – Kraków, na 15 km odcinku Trzebinia – Jaworzno Szczakowa. Dla pasażerów oznacza to szybszą podróż oraz komfortową obsługę na stacjach. Zwiększy się także poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Jak wyjaśnia Dorota Szalacha zadanie obejmuje m.in. modernizację torów i sieci trakcyjnej na stacjach i szlakach. W ramach prac zostaną także przebudowane perony i przejścia podziemne na stacjach Jaworzno-Szczakowa i Jaworzno-Ciężkowice.

Poziom bezpieczeństwa zarówno ruchu pociągów, jak również ruchu samochodowego i pieszego mają podnieść przejazdy kolejowo-drogowe. Ponadto dwa skrzyżowania drogi z torami zostaną wyposażone w urządzenia nowszej generacji. Zakończenie wszystkich prac na linii Katowice – Kraków planowane jest w czerwcu 2020 r. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę, czyli w o połowę krótszym czasie niż obecnie.

źródło: http://www.jaw.pl/2017/01/modernizacja-trasy-kolejowej-trzebinia-jaworzno-szczakowa-bedzie-jezdzilo-sie-szybciej/