AKTUALNOŚCI

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wyprowadzi się z Gliwic

W czwartym kwartale 2017 roku baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana na lotnisku gliwickiego aeroklubu zostanie zamknięta, a załoga, śmigłowiec i całe wyposażenie trafi do Katowic.

Decyzję w tej sprawie podjął w 2015 roku ówczesny minister zdrowia Marian Zembala i została podtrzymana przez obecnego ministra Konstantego Radziwiłła. Głównym powodem przeprowadzki jest otwarcie nowej bazy LPR w Opolu.

– Decyzja o przeniesieniu bazy HEMS w obrębie województwa śląskiego poprzedzona była licznymi analizami i konsultacjami z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i z władzami lokalnymi. Badano zarówno status gruntów pozostających w dyspozycji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w obu potencjalnych lokalizacjach, jak i wady oraz zalety obu lokalizacji, również pod kątem lokalnej topografii – powiedziała na początku roku Milena Kruszewska, rzecznik Ministra Zdrowia.

Ratownicy będą latać do zdarzeń z cywilnego lotniska Katowice – Muchowiec na którym Lotnicze Pogotowie Ratunkowe planuje przy udziale środków unijnych zbudować nową bazę, jej otwarcie zaplanowane jest na 2020 rok.

Do tego czasu będzie funkcjonowała tymczasowa baza z kontenerów, na ten cel w drugim kwartale tego roku LPR zamierza przeznaczyć ponad pół miliona złotych.  Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Opolu i Sokołowie Podlaskim.

źródło: www.remiza.com.pl