AKTUALNOŚCI STRAŻ

Konsultacje ws. nowego umundurowania

13 kwietnia w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się robocze konsultacje dotyczące wprowadzenia nowego wzoru umundurowania specjalnego dla strażaków.

W konsultacjach udział wziął Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski wraz z zastępcami oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej.

W trakcie spotkania szeroko omówiono wyniki prac zespołu służbowo – związkowego powołanego w ubiegłym roku, którego zadaniem było wypracowanie kompleksowego rozwiązania pozwalającego na wprowadzenie nowoczesnego umundurowania bojowego dla strażaków PSP. Podczas spotkania przedstawiona została wypracowana przez zespół koncepcja jak i zaprezentowane zostały nowe kroje umundurowania specjalnego składającego się z kompletu zawierającego spodnie i kurtkę ciężką oraz kurtkę lekką ( koszt ok.3800 zł/kpl. ) służącą, jako rozwiązanie wymienne stosowane w zależności od charakteru i rodzaju danego zdarzenia – informuje ZZS FLORIAN.

W ocenie kierownictwa KG PSP najszybszą ścieżką prawną dającą możliwość wprowadzenia nowych ubrań specjalnych jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz określenie szczegółowych wymagań w opisie przedmiotu zamówienia.

Główne zmiany zajdą w Rozdziale 3 Opis przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i Środków ochrony indywidualnej.

Obecnie:

26. Ubranie specjalne o konstrukcji wielowarstwowej składa się z kurtki długości 3/4 i spodni. Tkanina zewnętrzna w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym:

1) kurtka powinna zachodzić na spodnie. Kołnierz kurtki w formie stójki. Rękawy szerokie. W dolnej części kurtki dwie kieszenie kryte patkami, a w górnej prawej części, kieszeń wpuszczana, zapinana zamkiem. W górnej lewej części kurtki pod plisą kryjącą zamek znajduje się kieszeń wpuszczana. Kurtka oznaczona układem taśm ostrzegawczych;

2) spodnie długie z szelkami. Nogawki szerokie i proste. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

Proponowana zmiana:

26. Ubranie specjalne składa się z kurtki, kurtki lekkiej oraz spodni. Tkanina zewnętrzna ubrania specjalne w kolorze żółtym, pomarańczowym, czarnym lub ciemnogranatowym:

1) kurtka o konstrukcji wielowarstwowej i kurtka lekka o konstrukcji jednowarstwowej powinny zachodzić na spodnie. Kołnierze kurtek w formie stójki. Rękawy kurtek szerokie. W dolnej części kurtek dwie kieszenie kryte patkami, a w górnej części dwie kieszenie. Kurtka oznaczona układem taśm ostrzegawczych;

2) spodnie długie o konstrukcji wielowarstwowej z szelkami. Nogawki spodni szerokie i proste. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

źródło: www.remiza.com.pl