AKTUALNOŚCI

Komenda główna PSP podsumowała skutki nawałnic

Od 10 sierpnia br. strażacy w całej Polsce interweniowali 21 311 razy przy usuwaniu skutków burz oraz towarzyszącym im intensywnych opadów deszczów – poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Tylko wczoraj w całym kraju odnotowano kolejnych 670 tego typu interwencji.

Najwięcej tego typu interwencji od piątku przeprowadzili strażacy w woj. kujawsko-pomorskim, którzy wyjeżdżali do 6239 zdarzeń, w woj. wielkopolskim 5134 razy, w woj. pomorskim 2968 razy oraz w woj. dolnośląskim 1123 razy.

W wyniku silnych wichur zostały zerwane lub uszkodzone dachy na 3925 budynkach, w tym 2854 budynkach mieszkalnych. Najwięcej uszkodzeń na budynkach w wyniku wichur jest w woj. kujawsko-pomorskim (2402). Strażacy zabezpieczyli i zabezpieczają budynki wykorzystując przy tym posiadany w dyspozycji sprzęt, w tym podnośniki i drabiny oraz plandeki m.in. z centralnych magazynów PSP zlokalizowanych w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy i Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu.

Najwięcej działań, z uwagi na przejście burz i trąb powietrznych przeprowadzili strażacy w woj. kujawsko-pomorskim na terenie powiatów żnińskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego i bydgoskiego oraz w woj. pomorskim na terenie powiatów chojnickiego, człuchowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego i bytowskiego.

Działania strażaków polegały i polegają przede wszystkim na usuwaniu dziesiątek tysięcy połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg oraz szlaków kolejowych utrudniając komunikację.

W wyniku nawałnic sześć osób zginęło, a 52 kolejnych zostało rannych, w tym 13 strażaków. Strażacy ci zostali ranni podczas usuwania powalonych drzew i zabezpieczaniu zerwanych dachów na terenie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Od ubiegłego czwartku, tj. od 10 sierpnia br. w działaniach ratowniczych związanych z usuwaniem skutków przechodzących burz zaangażowanych było łącznie 16 579 pojazdów pożarniczych, oraz 73 336 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

W dalszym ciągu, w całym kraju z uwagi na uszkodzone słupy wysokiego napięcia, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzone stacje transformatorowe występują braki w dostawach energii elektrycznej, według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pozbawionych energii jest 19 000 gospodarstw domowych w tym: 15 066 w woj. pomorskim, 3565 w woj. kujawsko-pomorskim, 612 w woj. wielkopolskim.

W wielu powiatach w woj. kujawsko-pomorskim i pomorskim strażacy wykorzystując agregaty prądotwórcze dużej mocy zasilając m.in. stacje uzdatniania wody. Do woj. kujawsko-pomorskiego skierowane zostały agregaty prądotwórcze dużej mocy z woj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego.

Zgodnie z poleceniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła już 182 kontrole obozowisk, obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży na otwartej przestrzeni we wskazanych miejscach przez kuratoria oświaty i wychowania we wszystkich województwach.

W ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego decyzją komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego na terenie woj. pomorskiego działają skierowane dodatkowe zasoby ratownicze Państwowej Straży Pożarnej (30 pojazdów i 145 strażaków PSP) z woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz słuchacze szkół pożarniczych, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy oraz Szkoły Podoficerskiej PSP z Bydgoszczy. Z kolei na terenie woj. kujawsko-pomorskiego działania były i są prowadzone przez dodatkowe 18 zastępów PSP (48 strażaków) z woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego oraz słuchaczy Szkoły Podoficerskiej PSP z Bydgoszczy.

źródło: www.remiza.com.pl